Kraina Wygasłych Wulkanów- geopark UNESCO

Kraina Wygasłych Wulkanów rozciąga się szeroko przez Góry i Pogórze Kaczawskie. Wiąże się z nią mnóstwo opowieści i legend o diabłach, jeźdźcu bez głowy i skarbach schowanych w wulkanicznych nekach. Mamy tu pozostałości wulkanicznych erupcji sprzed 500 i „zaledwie” 30 milionów lat 🙂 Dzięki staraniom Stowarzyszenia Kaczawskiego możemy z dumą powiedzieć, że Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła przed paroma dniami na listę Światowych Geoparków UNESCO !!!!

SPIS TREŚCI:

Kraina Wygasłych Wulkanów: A gdzież to jest?

fot. A. Machowicz

Kraina Wygasłych Wulkanów znajduje się na Dolnym Śląsku, na powierzchni 1300 m. Zajmuje Góry i Pogórze Kaczawskie, przechodzi przez Park Krajobrazowy Chełmy i rozciąga się między Jelenią Górą a Legnicą. Przez najgęściejsze skupisko wulkanów poprowadzono żółty Szlak Wygasłych Wulkanów.

Odrobina historii

fot. A. Machowicz: Wielisławka

„Nasze” wulkany pochodzą z trzech okresów geologicznych:

  • Paleozoik- najstarsze wulkany pochodzą właśnie z tego okresu. Zanim wypiętrzyły się Sudety, lawa wypływała spod dna oceanu, tworząc „poduszki”. Możemy je rozpoznać po wzniesieniach powstałych z zieleńców. Doskonałym przykładem wulkanu sprzed 500 lat jest: Okole (725 m).
  • Karbon i Perm- morze ustąpiło a lawa wypływała łagodnie na powierzchnię, tworząc charakterystyczne piszczałki. Przykładem wulkanu sprzed 250 mln lat jest: Wielisławka, znana z odkrytych Wielkich Organów Wielisławskich.
  • Kenozoik- najmłodsze wulkany, w wieku poniżej 30 milionów lat, stanowią prawdziwy pomnik przyrody nieożywionej. Pozwalają nam zajrzeć do wnętrza komina wulkanicznego. Zastygła lawa w kominie tworzy podłużne słupy bazaltowe, zwane: neki. Doskonałym przykładem neku sprzed 30 mln lat są Małe Organy Myśliborskie. Przykładem najmłodszego wulkanu jest Ostrzyca Proboszczowicka zwana śląską Fudżijamą, która ma niecałe 10 mln lat.

Za staraniem wielu osób, m.in. Stowarzyszenia Kaczawskiego, w 2024 r Kraina Wygasłych Wulkanów stała się trzecim geoparkiem w Polsce, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO !!!

Żółty Szlak Wygasłych Wulkanów-mapka

Żółty Szlak Wygasłych Wulkanów zaczyna się na Legnickim Polu a kończy w Złotoryi. W pobliżu szlaku znajduje się wiele wygasłych wulkanów, nawet sprzed 500 mln lat. Wiele z nich opisałam w osobnych wpisach, więc poniżej przedstawiam wam MOJĄ listę wygasłych wulkanów.

Moja lista Wygasłych Wulkanów:

  1. Łomnik

Po wzgórzu nie ma śladu, ale pozostało coś bardzo cennego: wysokie na kilka metrów łomy. Sam środek komina wulkanicznego na wyciągnięcie ręki. Zajrzyj do wpisu:

2. i 3. Małe Organy Myśliborskie i Bazaltowa Góra

Małe Organy Myśliborskie to znane miejsce, ze względu na bliskość popularnego Wąwozu Myśliborskiego. Jeden z młodszych wulkanów sprzed 30 mln lat. W pobliżu kolejny wulkan z wieżą widokową: Bazaltowa Góra. Wszystkie szczegóły we wpisie:

4. Radogost

Jedną godzinę pieszo od Bazaltowej Góry znajduje się kolejny wygasły wulkan: Radogost 395 m. Wzniesienie zbudowane z zieleńców, czyli z magmy zastygłej na dnie oceanu. To najstarsze wulkany w Polsce. Jak dotrzeć opisałam we wpisie:

5. Czartowska Skała

Czartowska Skała

Niedaleko wsi Pomocne, jest kolejny nek do obejrzenia. Od strony drogi nr 365 to dosłownie 15 minut pieszo! A jeśli interesuje cię, skąd ta „diabelska” nazwa, zajrzyj do wpisu:

fot. A. Machowicz

6. Wielkie Organy Wielisławskie

Jeden z piękniejszych pomników przyrody nieożywionej. Potężna ściana bazaltowych piszczałek. W pobliżu rzeka, grodzisko i sztolnie, w których podobno ukryto złoto Wrocławia. Sięgnij po szczegóły do wpisu:

fot. A. Machowicz

7. Okole

Okole znajduje się koło Lubiechowej a powstało na lawie wydobywającej się z dna oceanu. W drodze na przepiękny punkt widokowy, spotkacie wiele zielonkawych skał pochodzenia wulkanicznego. Opisałam wszystko we wpisie:

8. Ostrzyca Proboszczowicka

Jeden z naszych najmłodszych wulkanów, swoim stożkowym kształtem przypomina japońską Fudzijamę. Jest wyjątkowo rozpoznawalny w widać go z każdego miejsca w okolicy.

Wejście na szczyt zajmuje jedną godzinę a przeczytasz o tym we wpisie:

9. Zamek Grodziec

Zamek Grodziec stoi na wulkanie o tej samej nazwie. Nagrywano tu filmy a obecnie odbywają się turnieje rycerskie. Wulkan, na którym stoi zamek jest jednym z młodszych wygasłych wulkanów. Szczegóły we wpisie:

Zamek Grodziec
fot. A. Machowicz

Witaj !

Jeśli moje wpisy są dla ciebie pomocne wpłać piątaka na zrzutkę. Niestety prowadzenie bloga nie jest bezpłatne. Nie jest też tanie. Będzie mi bardzo miło jeśli zechcesz wspomóc rozwój bloga.

Nie musisz pokrywać kosztów transakcji. Po prostu nie zaznaczaj rubryki. Pod spodem ukaże się malutki napis: Nie dziękuje. Kliknij i gotowe (: (;

Ada Maraszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *