Małe Organy Myśliborskie i Bazaltowa Góra

Małe Organy Myśliborskie

Wzgórze Rataj ma 347 m n.p.m. i jest wygasłym wulkanem sprzed 30 mln lat. Dzięki przedwojennym kopalniom zostały odsłonięte wyraźne słupy bazaltowe. Powstały podczas zastygania lawy wewnątrz komina wulkanicznego. Obecnie jest to pomnik Przyrody Nieożywionej, nazywany Małymi Organami Myśliborskimi. Rataj zaliczany jest do Korony Kaczawskiej.

Najlepiej połączyć wycieczkę na Małe Organy Myśliborskie z Bazaltową. Jeśli macie na tyle siły można wstąpić do Wąwozu Myśliborskiego. Parking jest przy Wąwozie Myśliborskim.

SPIS TREŚCI:

Jak tam dojechać ?

Aby dojechać do parkingu, przy Wąwozie Myśliborskim, należy kierować się w stronę Jawora. Do wąwozu dojedziemy z:

Jawora w 10 minut10 kmMyśliborską
Legnicy w 30 minut35 kmS3
Świebodzicw 35 minut40 kmS3
Polkowic w 45 minut70 kmS3
Bolesławcaw 55 minut75 kmA4

Parking jest płatny 5zł. Tuż przy nim są ławeczki, toaleta i przygotowane miejsca na ognisko.

Parking przy Wąwozie Myśliborskim

Mapka i szlak

  • Bazaltowa i Małe Organy Myśliborskie są tak blisko siebie, że najlepiej zwiedzać je razem.
  • Czas przejścia w obie strony to 2 godz. 10 minut
  • MÓJ czas : 4 godziny (tysiąc zdjęć, kilka przerw na podziwianie widoków i ognisko przy parkingu.

SZlAK: Parking przy Wąwozie Myśliborskim – Rataj – Bazaltowa i powrót.

Parking – Rataj 347 m n.p.m.

Zaczynamy od parkingu, wychodząc z niego stajemy przed drogą. W prawo jest wąwóz Myśliborski. My idziemy na lewo. Przechodzimy między zabudowaniami, zostawiając po lewej stronie Centrum Edukacji Ekologicznej Salamandra. Dosłownie naprzeciw „Salamandry” znajduje się Bar”Klaudia”. Kupimy tu magnesiki i możemy przybić pieczątki.

Szlak od parkingu przy Wąwozie Myśliborskim na Małe Organy Myśliborskie.
Szlak od parkingu przy Wąwozie Myśliborskim na Małe Organy Myśliborskie. 2

Centrum Salamandra
Szlak na Małe Organy Myśliborskie

Wyrobisko po kamieniołomie odsłoniło pionowe ciosy a resztę powierzchni porosła gęsto roślinność. Można skryć się w cieniu, w upalne dni lub zrobić ognisko. Są tablice informacyjne a naprzeciw Małych Organ jest odsłonięta niewielka ściana z poziomymi słupami, gdzie łatwo zobaczyć ich przekrój.

Małe Organy Myśliborskie 2

Małe Organy Myśliborskie w przekroju poprzecznym
Małe Organy Myśliborskie w przekroju poprzecznym 2

Szlakiem czerwono-żółtym wychodzimy na otwartą polanę a tuż za nami rozpościerają się przecudne widoki. Droga na Rataj jest dobrze oznakowana. Po prawej stronie zbocza, tuż przy organach, prowadzi do góry wydeptana ścieżynka. Aby dostać się na szczyt wzgórza Rataj, należy się tam wspiąć. Podczas słonecznej pogody nie powinna sprawić kłopotów. Jeśli traficie tu po deszczu, kiedy ziemia jest mokra, NIE POLECAM. Trafiłam z przyjaciółmi na taką właśnie pogodę. Podejście jest dość strome. Nogi rozjeżdżały nam się, każda w inną stronę.

Krótkie podejście na Rataj

Rataj – Bazaltowa 368 m n.p.m.

Tutaj można zawrócić w stronę parkingu lub wybrać się na Bazaltową. My,wybraliśmy dalszą drogę. Idąc przy polach rozpoczynamy od punktu widokowego przy drogowskazie. W tym miejscu las się otwiera, dając nam możliwość podziwiania okolicy. Na tą wycieczkę polecam kwiecień -maj, kiedy to pola usiane są kwitnącym rzepakiem

Widoki w drodze na Bazaltową

Kolejny rozstaj dróg i kolejny drogowskaz. Tym razem skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę Jakuszowej. Już po chwili wychodzimy z lasu na otwartą przestrzeń.

Szlak na Bazaltową
Szlak na Bazaltową 2

Wąska ścieżynka przy polach kieruje nas przez strumień, by po chwili z powrotem zniknąć w lesie.

Wieża widokowa na Bazaltowej

Wzgórze o wys. 368m n.p.m. zbudowane z bazanitu mioceńskiego, który tworzy pokrywę lawową. Na szczycie stoi wieża widokowa z 1906 r. Od czasu postawienia wieży las urósł i dzisiaj nie zobaczymy pięknej panoramy. W czasach przed chrześcijaskich znajdował się tu Święty Gaj i kamienny krąg. W XIII w, biskup wrocławski nakazał go spalić. Bazaltowa Góra zalicza się do Korony Kaczawskiej i Wież widokowych gór i pogórzy.

Wieża na szczycie Bazaltowej Góry pochodzi z 1906 r i mierzy 10 metrów. Na wzniesieniu jest 20 gatunków roślin pod ochroną. Kilka metrów dalej znajduje się przepiękny punkt widokowy.

Punkt widokowy na szczycie  Bazaltowej

Panorama z punktu widokowego

Zejście z góry prowadzi dość stromo. Wydawało nam się, że droga wiedzie przez zwykły las. Dopiero przy końcu odkryliśmy, że idziemy brzegiem urwiska, za którym, w dole stoi wiata turystyczna nie pierwszej młodości.

Zejście z Bazaltowej
Zejście z Bazaltowej 2

Między drzewami przebijają się bazaltowe słupy z Bazaltowej Góry.

Bazaltowe słupy i wiata turystyczna u podnóża Bazaltowej Góry

Ada Maraszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *