Nowo powstała wieża na wzgórzu Gedymina przyciąga całe rodziny z Wałbrzycha i okolic. Wejście na wzgórze to pomysł na niedzielny spacer, który można zakończyć w przepięknym Parku Zdrojowym w Szczawnie Zdrój. Park zachwyca o każdej porze roku. Na wiosnę kwitną azalie i różaneczniki a październik mieni się kolorami jesieni. To niedoceniane uzdrowisko należało do Hochbergów, właścicieli zamku Książ.
SPIS TREŚCI:
- Jak tam dojechać ?
- Mapka i szlak
- Z parkingu przez Teatr Zdrojowy do Pijalni Wód Mineralnych.
- Z Pijalni Wód nad Jeziorko Gedymina.
- Z nad jeziorka na Wieżę Gedymina
- Zejście ze Wzgórza Gedymina do Parku Zdrojowego.
- Wałbrzych i okolice
Jak tam dojechać ?
Szczawno Zdrój jest umiejscowione w pobliżu Wałbrzycha i niektórzy niesłusznie uważają, że jest to dzielnica miasta. Dojedziemy tam z:
Wałbrzycha | w 10 minut | 5 km | Melchiora Wańkowicza / DW375 |
Jeleniej Góry | w 55 minut | 55 km | DK3 |
Polkowic | w 1 godzinę | 95 km | S3 |
Wrocławia | w 1:20 minut | 90 km | A4 |
Opola | w 2:05 minut | 165 km | A4 |
Łodzi | w 3:15 minut | 300 km | przez E67 |
Mapka i szlak
Ogólnie parkingi w centrum są płatne ale nie w weekendy. Parkometry stoją ale nie musisz płacić!! Jeśli upolujesz miejsce w centrum przy Parku Zdrojowym- parkujesz ZA DARMO.
- Do przejścia mamy 2:30 minut wg mapy.
- MÓJ czas to 3:30 minut a można by i godzinę dłużej!
TRASA: Parking – Bohema – Pijalnia Wód Mineralnych – Jeziorko Gedymina – Wieża Widokowa – Kaskada – Wieża Anny – Parking
Z parkingu przez Bohemę do Pijalni Wód Mineralnych
Dokładnie na wprost parkingu widać biały budynek, przyległy do zabudowań zdrojowych. Jest tam restauracja Bohema.
Przechodzimy obok restauracji, w stronę drewnianej Hali Spacerowej, której początki sięgają 1820 r. Przepiękny budynek widnieje na magnesach, kartkach i innych pamiątkach z uzdrowiska.
Przechodzimy przez Halę na drugą stronę.
Na pierwszym planie rzucają się w oczy drewniane budynki wokół leczniczych wód. Zespół zabudowań zdrojowych powstał w latach 1822-1894. Jest tu pijalnia wód i Hala Spacerowa, z której właśnie wyszliśmy. Przepiękne miejsce od którego trudno się oderwać.
Pijalnia wód Mineralnych oferuje ujęcia : „Dąbrówka”, „Marta”, „Mieszko” i „Młynarz”, które leczą schorzenia gastryczne, urologiczne, oddechowe i inne.
Hala Spacerowa prezentuje się przepięknie o każdej porze roku. Latem sporo się tu dzieje.
Obowiązkowo robimy zdjęcie przy dekoracyjnym sgraffito, które przedstawia boga sztuki lekarskiej Asklepiosa przyjmującego z rąk bogini zdrowia Higiei czarę z wodą mineralną „Mieszko”.
Jeszcze na koniec zaglądamy do Kawiarni Bohema, która znajduje się tuż obok Restauracji Bohema, w której organizowane są przyjęcia.
Trudno się zdecydować, bo wybór jest ogromny. W końcu wychodzimy z lodami.
Z Pijalni Wód nad Jeziorko Gedymina
Opuszczamy zabytkowe budynki, ale i tak tu jeszcze wrócimy w drodze powrotnej. Teraz ruszamy przez park czerwono niebieskim szlakiem, w stronę wzgórza Gedymina.
Szlak prowadzi nas obrzeżami Parku Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego. W pierwszej kolejności mijamy parkingi i plac zabaw znajdujące się na Słonecznej Polanie.
Słoneczna Polana to przede wszystkim ekstremalny tor kolarski, znajdujący się na terenie pola golfowego. Po polu golfowym pozostał stuletni drewniany domek dla golfistów. Obecnie jest tam kawiarenka. Natomiast tor 4-crossowy przyjmuje najlepszych zawodników świata.
Idąc szeroką ubitą nawierzchnią dochodzimy do drogowskazu, który umieszczono na drzewie. Jest tu odbicie w lewo, w stronę Jeziorka Gedymina.
Właściwie to nie jeziorko a staw, umiejscowiony na dawnym polu golfowym.
Odrobinę zaniedbany teren wokół stawu przechodzi teraz remont.
Już jest pięknie a kiedy prace zostaną ukończone, będzie to naprawdę ciekawe miejsce.
Z nad jeziorka na Wieżę Gedymina
Okrążamy jeziorko wokoło. Tak prowadzi trasa spacerowa. Powstała plaża nad stawem i miejsce na ognisko
Wokół powstają alejki spacerowe i widać, że to jeszcze nie koniec prac. Z przyjemnością zajrzę tu za prę miesięcy ale teraz ruszamy dalej.
Idziemy taką samą szeroką gruntową drogą. Na prawo widać na podwyższeniu pozostałości budowli zaprojektowanych przez dr Samuela Augusta Zemplina. Doktor był pomysłodawcą zagospodarowania wzgórza dla kuracjuszy.
Wzgórze Gedymina to inaczej Góra Parkowa – 532 m n.p.m. W 2022 r oddano do użytku nowo powstałą wieżę, która ma 33 m wysokości.
Wejście na wieżę jest normowane przez mechanizm, który blokuje się, gdy na wieży jest zbyt dużo osób. Limit to 80 sób. Wtedy trzeba odstać w kolejce. Bramka otwiera się dla tylu osób, ilu zeszło na dół.
Na górę wchodzimy po szerokiej na dwa metry pochylni, o długości 300 m.
Przy wyjściu można zrobić pamiątkową pieczątkę. Wieża zalicza się do odznaki: Wieże Widokowe Gór i Pogórzy.
Są tam dwa punkty widokowe. Jeden stanowi zewnętrzną platformę na 16-tym metrze. Drugi na wysokości 26 metrów pokazuje nam panoramę 360°. Niczym niezakłócony widok na cztery strony świata. Widać Chełmiec i rozległy Wałbrzych. Szczegóły wyjaśniają tablice informacyjne.
Zejście ze Wzgórza Gedymina do Parku Zdrojowego.
Wracamy tą samą szeroką drogą gruntową. Przechodzimy przez Słoneczną Polanę i wchodzimy do Parku Zdrojowego.
Park Zdrojowy wypełniają azalie i rododendrony. Przez 500 lat Szczawno należało do rodziny Hochbergów. Być może azalie znalazły się tu za sprawą księżnej Daisy von Pless ? Trudno powiedzieć, ponieważ w 1931 r Hochbergowie sprzedali uzdrowisko towarzystwu budowlanemu z Berlina. Trzy lata później Szczawno odkupił rząd niemiecki i oficjalnie stało się uzdrowiskiem państwowym.
Przechodzimy wzdłuż parku , przy Placu Zdrojowym, mijając Kaskadę wodną i pomnik Henryka Wieniawskiego, który gościł w Szczawnie.
Kluczymy parkowymi alejkami. Idąc lekko pod górę dochodzimy do ostatniego punktu dzisiejszego dnia: do Wieży Anny.
Wieża Anny została wybudowana na skarpie w 1818 r. Jest najstarszą budowlą w Szczawnie Zdrój. Wieżę zaplanował dr August Zemplin, na cześć hrabiny Anny von Hochberg. Podobno ze skały na której stoi wieża tryskały przed wiekami pierwsze lecznicze źródła .
Wejście na wieżę jest niedostępne. Należy ona jednak do odznaki Wieże Widokowe Gór i Pogórzy. A z kamiennego tarasu przy wieży rozpościera się przepiękny widok na Szczawno. Stąd już tylko „kilka kroków” do parkingu, więc na tym zakończymy naszą podróż po przepięknym uzdrowisku Hochbergów.
Wałbrzych i okolice
- Wałbrzych – Harcówka i Park Sobieskiego – wieża widokowa i schronisko w środku miasta Wałbrzych
- Stara Kopalnia w Wałbrzychu – największa atrakcja turystyki przemysłowej w Polsce
- Ścieżka Hochbergów na Przełomie Pełcznicy – ścieżka biegnie wokół zamku Książ, na terenie miasta Wałbrzych
- Podziemia zamku Książ– znajdują się pod zamkiem Książ na terenie miasta Wałbrzych
- Dolina Różaneczników-Książ– znajduje się przy zamku Książ na terenie miasta Wałbrzych
- Borowa pod zimową kołderką– szlak rozpoczyna się pod wiaduktem w Wałbrzychu
- Chełmiec z Konradowa – krótki, jesienny szlak z Konradowa, który jest dzielnicą Wałbrzycha
- Chełmiec 851 m n.p.m.– początek szlaku w Boguszowie-Gorce, 15 minut od Wałbrzycha
- Trójgarb– początek szlaku w Nowych Bogaczowicach, 20 minut od Wałbrzycha