Jeden dzień w Kudowie Zdrój

Plac Zdrojowy

Palmy, lecznicze wody, stare uzdrowiska, Altana Miłości, Leśny Lud i przerażająca Kaplica Czaszek ! Aż tyle w jednym mieście. Na dodatek wystarczy jeden dzień, by to wszystko zobaczyć i wcale nie trzeba pędzić! Spokojnie, niespiesznym krokiem, jak na prawdziwe uzdrowisko przystało…

SPIS TREŚCI:

Jak tam dojechać?

Kudowa Zdrój znajduje się przy czeskiej granicy w pobliżu Gór Stołowych. Mamy zaledwie 20 minut samochodem od Błędnych Skał i 20 minut do szlaku na Szczeliniec. Do Kudowy Zdrój dojedziemy z:

Wrocławia w 2 godziny125 kmDK8
Polkowicw 2:15 minut160 kmS3
Bolesławca w 2:30 minut165 km A4
Lesznaw 2:45 minut225 kmS5 i DK8
Parking pod Aquaparkiem

Parkingów blisko Parku Zdrojowego jest kilka, niestety nie na wszystkich można parkować. Są zarezerwowane dla gości sanatoriów, które tu licznie występują. Można na poboczach, ale trudno znaleźć wolne miejsce. Za to pięć minut pieszo ZA Sanatorium Polonia jest parking należący do Aqua Parku i tu można spokojnie zaparkować!

Mały plan na zwiedzanie miasta. 

 

  •     Zaczynamy od Pijalni Wód Zdrojowych i Parku Zdrojowego. Przechodzimy na Górę Parkową. Mijamy Leśnego Luda i wchodzimy do Altany Miłości, skąd rozpościera się przecudny widok na miasto.
  • Schodzimy z Parkowej Góry i ruszamy drogą okrążając górę do Kaplicy Czaszek w Czermnej. Droga prowadzi nas obrzeżami przez łąki, pola i starą wiejską zabudowę miasta. Zwiedzamy Kaplicę Czaszek i kościół św. Bartłomieja Apostoła.
  • Jeśli  macie wystarczająco dużo czasu, bądź wyszliście w miasto dość wcześnie, możecie się wybrać do domu Františka Štěpána, aby obejrzeć Ruchomą Szopkę.
  • Wracamy tą samą drogą przez Czermną, która była kiedyś samodzielną wioską a teraz jest częścią Kudowy. W Parku Zdrojowym dochodzimy do głównej alejki i spacerkiem idziemy do Stawu Zdrojowego. Okrążamy Park Zdrojowy i w ten sposób dojdziemy do Ogrodu Muzycznego, Muszli Koncertowej i Pijalni Wód Leczniczych. Podziwiając zdrojową zabudowę miasteczka docieramy do Czeskiej Restauracji Zdrojowej na obiadokolację. Tu kończy się nasza przygoda z Kudową Zdrój.

  • Czas całej wycieczki to 7 godzin
  • Wersja skrócona BEZ ruchomej szopki to 5 godzin..

Od Pijalnii Wód Leczniczych – do Altany Miłości.

Pijalnia wód w Kudowie Zdrój
Wnętrze Pijalni Wód w Kudowie Zdrój
  1. Pijalnia Wód Leczniczych – obecny budynek wzniesiono w 1931 r. Wewnątrz są malowidła, które stworzył węgierski malarz Arpaga v. Molnara. Jest kawiarnia, płatna toaleta i sklepik z pamiątkami.
  • Pijalnia oferuje wodę z dwóch źródeł: Marchlewski i Śniadecki.
  • Wodę możemy pić z własnych kubeczków bądź butelek, lub zakupionych w pijalni specjalnych „pijałkach”.
  • CENNIK 2023 r: normalny 3 zł a ulgowy 1,50 zł za wstęp
  • Wody pijemy tyle, ile mamy chęć. Natomiast zabrać ze sobą można tylko 0,5 l wody, i jest ona wartościowa zaledwie kilka godzin!
  • Pijalnia jest czynna:
    • poniedziałek-piątek 7.00-18.00
    • (w sezonie od 7.00-19.00) –
    • sobota-niedziela 10.00-18.00
    • (w sezonie 9.00-19.00)
Zalecenia dotyczące wody zdrojowej.
  • Park Zdrojowyzostał założony w XVIII w. w miejscu, gdzie wypływały źródła wód mineralnych. Dla korzystających z uzdrowiska zbudowano w 1795 r. luksusowy dom na wzór pałaców, nazwany: „Zameczek”. Dziś mieści się tam Sanatorium o tej samej nazwie.
Sanatorium Zameczek w Kudowie-zdrój
Park Zdrojowy 2016 r.



Centralny plac Parku Zdrojowego, zajmują wystawione w wielkich donicach, palmy. Z roku na rok coraz większe i okazalsze, stały się charakterystyczną częścią Parku Zdrojowego. Na wprost „Zameczku”, obok Pijalni mieści się biuro podróży „Sudety”. Oferują ciekawe, jednodniowe wycieczki do naszych sąsiadów. Biuro sprawdziłam osobiście, więc gorąco polecam 🙂

Plac zamyka przepiękny budynek Szpitala Uzdrowiskowego „Polonia”. Wzniesiony w 1906 r jako Hotel Książęcy Dwór, do dziś jest jednym z najpiękniejszych uzdrowiskowych budynków.

Zabytkowe Sanatorium Polonia w Kudowie-zdrój

Spod sanatorium Polonia kierujemy się w lewo, mijamy korty tenisowe i przy samej Górze Parkowej ktoś na nas zerka…

  • Leśny Lud zerka znad muru. To kolejne popularne miejsce wśród turystów. Figurę zrobiono z piaskowca. Można sobie zadać pytanie, co też on tam robi? Otóż pilnuje skarbu!!! Skarb został ukryty dawno temu przez samego Liczyrzepę pod Górą Parkową. Ale nie należał do niego a do mieszkańców. Duch Gór postawił kilka warunków. Jeszcze nie udało się mieszkańcom wszystkich spełnić, dlatego skarb dalej jest pod górą a pilnuje go właśnie Leśny Lud. 🙂 🙂 🙂
Leśny Lud przy Górze Parkowej w Kudowie-zdrój
  • Altana Miłości na Górze Parkowej. Idąc od Leśnego Luda wzdłuż Góry Parkowej, prędzej czy później dotrzemy do drewnianej bramy z napisem: Góra Parkowa. Schody prowadzą prawie na szczyt Góry Parkowej do punktu widokowego. Punkt widokowy nazywa się Altana Miłości. Wejście nie jest męczące – 417 m n.p.m. Można tu znaleźć spokój i odpocząć od zgiełku Parku Zdrojowego, w którym zawsze coś się dzieje. Punkt widokowy zalicza się do książeczki Wieże widokowe Gór i Pogórzy.
Brama przy Górze Parkowej w Kudowie-Zdrój
Góra Parkową, Schody prowadzące do Altany Miłości
Altana Miłości na Górze Parkowej

Przejście tej części Parku Zdrojowego i wejście na Parkową Górę powinno nam zająć wg mapy 25 minut. Oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy robić przystanków. Tak więc po doliczeniu czasu na wypicie wody w pijalni, zakup pamiątki, podbicie książeczki, spaceru po placu Zdrojowym, podziwianiu panoramy Kudowy z Altany Miłości i przerw na tysiąc zdjęć wyjdzie wam, co najmniej 1,5 godziny. Zostało ponad pół dnia na zwiedzanie pozostałych atrakcji!

Od Góry Parkowej – do Kaplicy Czaszek.

  • Schodzimy z Parkowej Góry i okrążamy ją wokoło. W lecie panuje tu przyjemny chłód, ponieważ drzewa rzucają cień na całą ulicę. W swoim czasie był tu spory Park Linowy. Niestety koronawirus pochłonął wiele firm. Tuż za Górą Parkową, na skrzyżowaniu dróg mijamy przydrożny krzyż. Dalsza droga prowadzi przez pola. Odsłania się widok na góry Stołowe.
Park Linowy i Kapliczka na skraju Parku Zdrojowego.

  • Kościół św. Bartłomieja Apostoła.
Parking za Kaplicą Czaszek.
Droga prowadzi nas wprost na cmentarz przy kościele św. Bartłomieja. Dostajemy się tam od tyłu, przez cmentarz. Przed cmentarzem mijamy darmowy parking. 

Kościół zbudowany w XIV w. posiada barokowy ołtarz, figury świętych i malowany freskami sufit. Na uwagę zasługuje łaskami słynący obraz Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca. Za kościołem jest grób z prochami błogosławionego ks. Gerharda Hirschfeldera. Wikariusz wielokrotnie przesłuchiwany i aresztowany, zmarł 1.08.1942 r w obozie Dachau.

Kościół św. Bartłomieja Apostoła.

Więcej o kościele i parafii znajdzie się we wpisie:

  • Kaplica Czaszek znajduje się w Czermnej, dzielnicy Kudowy Zdrój, tuż obok kościoła św. Bartłomieja i zabytkowej dzwonnicy.

Kaplicę budował w latach 1776-1784 ksiądz proboszcz Wacław Tomaszek z pochodzenia Czech. Ksiądz Tomaszek razem z grabarzem Langer’em i kościelnym Schmidt’em zebrali porozrzucane kości, wybielili i umieścili w kaplicy. Były to Były to kości ofiar wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej, epidemii cholery z XVII i XVIII w oraz wojny siedmioletniej.

Kaplica Czaszek w Czermnej.

Kaplica jest CZYNNA:

  • listopad-kwiecień od 10.00-16.00
  • maj-czerwiec od 9.00-17.30
  • lipiec-wrzesień od 9.30-17.00
  • październik od 10.00-17.00
  • Ostanie wejście 15 minut przed zamknięciem.
  • W poniedziałki kaplica jest NIECZYNNA.
  • Zakaz fotografowania i nagrywania.

CENNIK: 

  • dorośli 10 zł
  • emeryci i renciści 8 zł
  • dzieci (6-18 lat) 5 zł
Kaplica Czaszek w Czermnej 2
Wnętrze Kaplicy Czaszek w Czermnej

Więcej informacji na ten temat we wpisie: 

Przejście całej drogi od Altany Miłości do Kaplicy Czaszek zajmuje wg mapy 27 minut. Oczywiście trzeba doliczyć czas na zdjęcia, stanie w kolejce do Kaplicy, a może i za biletem, 15 minut na oprowadzenie przez siostry, które opowiadają o tym miejscu, obejrzenie kościoła, placu, zabytkowej dzwonnicy, cmentarza ( jeśli to kogoś interesuje) i zakup pamiątek czy magnesików. W rzeczywistości wychodzi ok. 1,20 h.

Tak więc od początku wycieczki minęło dopiero niecałe 3 godziny. Jest czas na spokojny spacer po Parku Zdrojowym, który ma jeszcze wiele do zaoferowania, poza tym, co już widzieliśmy. Jeśli macie dobry czas i lubicie dużo chodzić, można przejść się na drugi koniec wioski, by zobaczyć Ruchomą Szopkę.

Ruchoma Szopka.

Kliknij w mapkę.

Jeśli przyjechaliście do miasta własnym samochodem możecie podjechać do domu, w którym jest Ruchoma Szopka. 

Ruchoma Szopka znajduje się 4 minuty samochodem od Kaplicy Czaszek.

Na nogach to będzie 35 minut w jedną stronę, więc należy się zastanowić, czy jest na to czas.

  • Zbudowana przez  Františka Štěpána, samouka czeskiego pochodzenia, urodzonego w Czermnej w 1881 r. Znajduje się 4 km od centrum miasta. Szopką opiekuje się wraz z mężem prawnuczka Františka, Małgorzata. Najpierw opiekę przejęła córka Maria, później wnuk Gerhard wraz żoną Gertrudą, teraz kolej na prawnuczkę Marię z mężem Ryszardem.

Szopka ma 4m długości, 1 m szerokości i 1 m głębokości. Składa się z 250 figurek, wyrzeźbionych w drewnie lipowym. Centralna część przedstawia stajenkę betlejemską w grocie. Są tu sceny z życia mieszkańców Pogórza Sudeckiego.

Szopka Františka Štěpána w Kudowie-zdrój
Organy Františka Štěpána w Kudowie-zdrój

František zrobił również drewniane organy piszczałkowe na 270 głosów i 10 rejestrów.

CZYNNE:

od poniedziałku do niedzieli 8.00-19.00

CENA: wolne datki.

Przejście na nogach w dwie strony wg mapy zajmuje około 1,10 h. Jeśli doliczymy wolniejszy spacer, zdjęcia, oglądanie szopki, zajmie nam to 1,40 h. Tak więc nasza wycieczka będzie trwała w najgorszym razie 4 i pół godziny.

Czas wrócić z powrotem do Parku Zdrojowego.

Od Kaplicy Czaszek – do Czeskiej Restauracji Zdrojowej

Kliknij w mapkę

  • Wracamy tą samą drogą, okrążając górę Parkową i idziemy główną reprezentacyjną Aleją Zdrojową do Stawu Zdrojowego.
  • Przechodzimy przez Park w stronę Ogrodu Muzycznego.
  • Wychodzimy na główną ulicę Kudowy. Podziwiamy zabytkowe budynki, w tym Aptekę pod Lwem.
  • Obiadokolacja w Czeskiej Restauracji Zdrojowej.

Przejście całej trasy bez przystanków zajmuje zaledwie 2 i pół godziny.

Idziemy tą samą drogą, okrążając Parkową Górę. W połowie Góry schodzimy ścieżką wprost na środek głównej alei parkowej. Teraz można zauważyć, że park stworzono w stylu angielskim. Założył go baron von Stillfried a odrestaurowano go w stylu 20-lecia międzywojennego.

  • Aby dostać się na Główną Aleję, trzeba przejść przez Teatr pod Blachą. Jest to żeliwna konstrukcja spacerowa.
Teatr pod Blachą w Parku Zdrojowym

Od 1962 r w sierpniu odbywają się tu Festiwale Moniuszkowskie. Jest to najstarsza tego typu impreza w Polsce.

Uzdrowisko odwiedził poeta Wolfgang Goethe, car Rosji Aleksander I, król Prus Fryderyk Wilhelm III i cesarz Austrii Franciszek I. Przebywał tu na kuracji Bruno Schultz i Winston Churchil.

Na końcu parku znajduje się staw, przy którym można usiąść i obserwować kaczki.

Staw Zdrojowy w Kudowie-zdrój

Ogród Muzyczny.

  • Znad stawu boczną alejką dochodzimy do Ogrodu Muzycznego im. druha harcmistrza Władysława Skoraczewskiego, inicjatora Festiwali Moniuszkowskich. Są tu pełnowymiarowe atrapy instrumentów wykonanych z metali i odlewów żeliwnych. Harfa, fortepian i kontrabas.
Ogród Muzyczny w Parku Zdrojowym 1
Ogród Muzyczny w Parku Zdrojowym 2
Ogród Muzyczny w Parku Zdrojowym 3
Ogród Muzyczny w Parku Zdrojowym 4

Zabytkowe budynki przy Głównej Ulicy.

  • Wychodzimy z Parku na Główną Ulicę. W którą stronę byśmy nie poszli, można wyhaczyć prawdziwe architektoniczne perełki. Minusem jest fakt, że trudno znaleźć o tych budynkach jakiekolwiek informację.
Zabytkowa Apteka pod Lwem w Kudowie-zdrój

Udało mi się dowiedzieć, że Apteka pod Lwem, którą widać zaraz po opuszczeniu Parku Zdrojowego, ma już swój wiek. W 1905 r budynek nazywał się Willa Hansa i wtedy również była tu apteka!

Zabytkowy hotel Amalia w Kudowie-Zdrój

W Hotelu Amalia był kiedyś dom uzdrowiskowy dla niemieckich oficerów wojskowych, potem koszary straży granicznej i sanatorium.

Zabytkowy budynek Domu Wczadowego Orion w Kudowie-Zdrój

Dom Wczasowy Orion, dawniej Villa Rheingold (co oznacza dosłownie: ”złoto nadreńskie”). Najstarsze zdjęcie budynku, jakie udało mi się znaleźć pochodzi z 1900 r.

  • Obiadokolacja w Czeskiej Restauracji Zdrojowej.

Wychodzimy z Parku Zdrojowego przy „Polonii”. Na prawo widać Aptekę po Lwem. My musimy się kierować w przeciwną stronę. Kilkadziesiąt metrów dalej, na rogu ulic zobaczymy Czeską Restaurację Zdrojową. Kudowa jest podzielona na dwie części: jedna znajduje się w Czechach, czyli Nachod a druga po polskiej stronie, czyli Kudowa Zdrój. Z tego powodu zdecydowaliśmy jednogłośnie, że to będzie najodpowiedniejsze miejsce na kolację.

Czeska Restauracja Zdrojowa w Kudowie-Zdrój
ul. Słoneczna 1

Znaleźliśmy tu czeskie jedzenie, czyli np. knedliki z gulaszem wołowym (39 zł), kofolę (8 zł/0.5 l)- oryginalny czeski napój i czekoladę Studencką.

Czeskie knedliki
Sałatka Cezar z czosnkowymi grzankami

Można oczywiście zamówić zwykłą sałatkę z grillowanym kurczakiem (35 zł). Ładnie podana z grzankami czosnkowymi. Tak, czy inaczej warto zajrzeć.

CZYNNE:

Pamiątki.

  • Park Zdrojowy. tu kupimy pamiątki w Pijalni Wód Mineralnych. Przede wszystkim różnego rodzaju „Pijałki”, czyli kubeczki ze specjalnym dzióbkiem używane od wieków do picia wód zdrojowych. 🙂 🙂 🙂

Ada Maraszek

2 thoughts on “Jeden dzień w Kudowie Zdrój

  1. Halina Dyksa

    Witam. Z przyjemnością i sentymentem odwiedziłam Kudowę Zdrój. Jako sześciolatka byłam z Mamą, po wielu latach już jako babcia byłam w sanatorium i teraz dzięki Wam jestem znowu. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *