Opactwo Cystersów w Lubiążu

Opactwo Cystersów 1

Opactwo jest drugim, co do wielkości obiektem sakralnym na świecie. Posiada najdłuższą fasadę barokową w Europie – całe 223 metry. Powierzchnia dachów zajmuje dwa i pół hektara. Ponad 600 okien! Liczby mówią same za siebie. Zobacz arcydzieło śląskiego baroku.

SPIS TREŚCI:

Jak tam dojechać ?

Lubiąż jest położony w województwie dolnośląskim, w gminie Wołów, przy zakolu Odry. Do Lubiąża można dojechać z:

Legnicyw 35 minut35 kmDK94
Polkowicw 45 minut55 kmDK36
Wrocławia w 1 godzinę55 kmDW345
Wałbrzychaw 1 godzinę70 kmDK94
Poznaniaw 2 godziny180 kmS5

Przed kompleksem są dwa parkingi. Pierwszy jest przy głównej bramie wjazdowej. W pomieszczeniach bramnych jest teraz restauracja. Drugi jest przy Pałacu Opata i jest to bezpłatny polny parking. W mapy Google należy wpisać parking”Klasztor”.

Parking przed Opactwem Cystersów

Parking widziany od drogi.
Parking przed Opactwem Cystersów  2

Parking widziany od strony opactwa

Odrobina historii

Początki opactwa sięgają XII w., kiedy to książę śląski Bolesław Wysoki sprowadził cystersów z Turyngii. Klasztor stał się ważnym ośrodkiem kultury i piśmiennictwa. W XIV w powstał nowy kościół, wokół którego wzniesiono zabudowania klasztorne. Wojny husyckie i wojna trzydziestoletnia przyniosły upadek opactwa. Zagarnięto między innymi bogatą bibliotekę klasztorną i archiwa. XVII wiek. Przyszedł czas pokoju a opat Arnold Freiberg zapoczątkował reformę ekonomiczną. Dzięki swoim staraniom i sprzyjającym okolicznościom rozpoczęto wielką odnowę całego kompleksu w stylu barokowym. W 1660 r opat sprowadza do Lubiąża czołowego malarza barokowego Willmanna. Dwóch następnych opatów kontynuuje prace Freiberga. Okres największej świetności klasztoru trwa do I połowy XVIII w., gdy Śląsk przechodzi z rąk austriackich cesarzy w ręce pruskie. W 1810 r król pruski skasował zakon i przywłaszczył sobie jego dobra. Zniszczono wiele zabytków i rozkradziono bibliotekę. W klasztorze powstaje szpital wojskowy a w 1823 r – psychiatryczny. Na potrzeby szpitala są stawiane ścianki działowe i obniżane sufity. Dokonane remonty niszczą nieodwracalnie freski na ścianach i sklepieniu. Podczas II wojny światowej znajdowała się tu wytwórnia wojskowego sprzętu precyzyjnego, wraz z obozem pracy. 
Czego jeszcze nie zniszczono dopełnili Rosjanie, paląc rzeźbione ramy, obrazy, dewastując wszystko, łącznie z podłogami.   Obecnie klasztorem opiekuje się Fundacja Lubiąż. W 2000r wymieniono dachy. Odrestaurowano kilka sal. Wylano setki kubików betonu, by wyrównać wybite wcześniej posadzki. Przed Fundacją jeszcze lata pracy.
Klasztorny korytarz

Jeden z klasztornych korytarzy.

To tylko pokazuje, jakie dobra utraciliśmy i jak wiele jeszcze do zrobienia. Pod bazyliką są pochowani władcy z dynastii Piastów, m.in. Bolesław Wysoki (1201 r). Jest tam również Michael Willmann, który latami odnawiał klasztor. Wojsko sowieckie szukając skarbów rozrzuciło mumie, tak, że archeolodzy nie byli w stanie ich rozpoznać. Wyodrębniono jedynie szczątki Willmanna.

Informacje praktyczne

CENNIK: biletnormalny25 zł
ulgowy20 zł
*Kupując bilet zaopatrzcie się przy okazji w magnesiki, lub inne pamiątki w kasie biletowej.
*Wycieczka nie będzie wracać w to samo miejsce. Wyjście jest z innej strony.

Godziny otwarcia: 1.IV – 30.IX9.00-18.00
1.X – 31.III10.00-15.00

*Należy pamiętać, że wejście z przewodnikiem odbywa się o pełnych godzinach. Jeśli się spóźnicie, będziecie musieli zaczekać całą godzinę.

Zwiedzanie

Frontowa ściana Opactwa Cystersów

Wejście znajduje się przy Pałacu Opata. Widać je dostatecznie z daleka, ponieważ stoją tam budki z fast-fudami. Nad wejściem rzuca się w oczy kartusz herbowy opactwa. Plan rozmieszczenia budynków jest na tablicy informacyjnej przed Pałacem.

Kartusz herbowy opactwa

Pierwsze pomieszczenie, jakie zwiedzimy to JADALNIA W PAŁACU OPATA. Uwagę przykuwa barokowy plafon malowany przez Michaela Willmanna z 1692-93 r.

Sufit jadalni w Pałacu Opata

Jak już wcześniej pisałam Willmann był czołowym malarzem śląskiego baroku (1660 – 1706). Mieszkał w Lubiążu i prowadził tu rodzinną pracownię.

Sufit jadalni w Pałacu Opata 2

Sufit jadalni zdobiony sztukaterią.

Drzwi do Sali Książęcej

Drzwi to niewielki przedsmak tego, co możemy zobaczyć w najpiękniejszej SALI KSIĄŻĘCEJ.

Makieta kompleksu klasztornego

Idąc do kolejnej sali przechodzimy koło makiety kompleksu klasztornego.

SALA KSIĄŻĘCA jest najpiękniejszą salą w opactwie. Jest dziełem trzech artystów. Plafon na suficie i cykl obrazów namalował Philip Christian Bentum. Rzeźby wykonał Joseph Frantz Mangoldta. Sztukaterię zrobił Antonii Provisore.

Sala Książęca
Sala Książęca.

Sala Książęca 2
Sala Książęca 3

Słyszałam też opowieść, jakoby sala przetrwała w tak dobrym stanie z powodu wypadku, jaki się tu wydarzył po wkroczeniu wojsk radzieckich do klasztoru. Otóż zniszczony strop pękł i żołnierz,

który po nim chodził wydarł dziurę w plafonie i spadł w dół ponosząc śmierć na miejscu. Rosyjskie dowództwo kazało zamurować drzwi do sali. W ten sposób ocalała najpiękniejsza sala w opactwie.

Chór i przepiękny plafon na suficie

Na fotografii widać chór i rzeźbę. Otóż emporę podtrzymuje Atlas dźwigający na plecach ziemię. Zwróćcie uwagę na drzwi , na chórze. Jedne są prawdziwe, drugie namalowane, by zachować symetrię. Taka była wówczas moda.

Rzeźba "wychodząca" z plafonu na suficie
Rzeźba "wychodząca" z plafonu na suficie  2
Rzeźby JosephaFrantza Mangoldta.

W tej sali Sylwia Grzeszczak nagrywała teledysk do piosenki „Małe rzeczy”. Tu również kręcono reklamę kabanosów Tarczyński.

Po prawej stronie na suficie, jeśli się przyjrzeć, widać postać wychodzącą z obrazu. Takie sobie barokowe 3D.

Refektarz

Kolejna sala, równie piękna co pozostałe to REFEKTARZ, czyli klasztorna jadalnia. Na suficie kolejny plafon „Cudowne rozmnożenie chleba i ryb”. Tym razem jest to malowidło freskowe.

Refektarz z freskami imitującymi rzeźbę

Ciekawostką jest, że zdobienia na ścianach wokół obrazów, to nie są sztukaterie. Wszystko, co widzimy jest freskiem, czyli zostało namalowane. Aniołki i zdobienia są namalowane. Kolejne barokowe 3D.

Refektarz- na suficie " Cudowne rozmnożenie chleba i ryb"

Dalsza część zwiedzania obejmuje inną część klasztoru. Wychodzimy na zewnątrz i w otoczeniu klasztornych murów wchodzimy do KOŚCIOŁA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY. Z zewnątrz widać piękną fasadę zwieńczoną dwiema wieżami.

Przednia fasada opactwa wraz z Kościołem Przenajświętsze Marii Panny

Widok od środka sprawia, że ogarnia człowieka żal i smutek.

Opactwo Cystersów- Kościół Przenajświętszej Marii Panny

Kościół jest dosłownie pusty. O dawnej świetności przypomina brama oddzielająca część klauzurową od świeckiej. I może jeszcze rama, po obrazie Willmanna, która jakimś cudem uniknęła spalenia. Cóż mogę dodać…

Opactwo Cystersów- Kościół Przenajświętszej Marii Panny 1

Lubiąż, kościół parafialny pw św. Walentego

Kościół znajduje się na wzgórzu, które dawniej nazywano „Winną Górą”. Wzniesiony w latach 1734-43. Co ciekawe prace nad dekoracjami i malowidłami ukończono dopiero dwa lata później.

Opactwo Cystersów- Kościół Przenajświętszej Marii Panny 2

Całe sklepienie pokrywają malowidła Ignacego Axera. Artysta był uczniem jednego z najlepszych śląskich malarzy barokowych : Christiana Bentuma. Bentum malował między innymi Salę Książęcą w klasztorze cystersów. Jest on również autorem ołtarza głównego w opisywanym kościele. Rzeźby wykonał Józef Mangoldt, ten sam którego rzeźby znajdują się w Sali Książęcej. W kaplicach znajdują się prace Willmanna. Aż dziw bierze, że mało kto kojarzy ten przepiękny kościół.

Wnętrze  Opactwo Cystersów- Kościoła Przenajświętszej Marii Panny
Wnętrze  Opactwo Cystersów- Kościoła Przenajświętszej Marii Panny 3

Kościół jest zamknięty dla turystów. Wnętrze można obejrzeć przez kratę. Jest dobrze widoczne. Aby wejść do środka należy przyjść PRZED lub PO nabożeństwie.

Święty Walenty był biskupem Rzymu w III w, za panowania cesarza Klaudiusza Gota II. Pomagał tym, którzy byli prześladowani. Został pojmany i zginął śmiercią męczeńską w 270 r.

Jak wiadomo jest patronem zakochanych.

Ada Maraszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *