Praga prawie nie ucierpiała podczas II wojny światowej, stąd na każdym kroku zachwyca zabytkami. Możesz godzinami spacerować i wtapiać się w jej przeszło 1000-letnią historię. Przepiękna Starówka, królewskie Hradczany i specyficzne podejście do sztuki 🙂 🙂 🙂 To sprawia, że chcesz tu wracać. Wyjątkowa o każdej porze roku przyciąga rzesze turystów. Zapraszam cię na zimowy spacer po tym niesamowitym mieście.
SPIS TREŚCI:
- Mapka i szlak
- Dworzec PKP – Pomnik Świętego Wacława
- Plac Wacława – Biblioteka Miejska
- Biblioteka Miejska – Wzgórze Petřín
- Wzgórze Petřín – Powrót na Dworzec
- Jak tam dojechać?
- Parkingi w Pradze
Mapka i szlak
- Czas przejścia całej pętelki to 3:20 minut (bez przystanków), więc należy zarezerwować na to cały dzień.
- Tak więc doliczamy przerwę na posiłek, czas oczekiwania na kolejkę na wzgórze Petřín, przejazd kolejką, przerwy na zdjęcia, kilka minut przy Głowie Franza Kafki.
- MÓJ czas to 9 godzin.
- Rozpoczynamy, jak zawsze od Głównego Dworca PKP. Idąc w stronę pomnika Świętego Wacława miniemy kilka zabytkowych budynków, w których mieszczą się m.in. muzea.
- Robimy przerwę przy pomniku Świętego Wacława na Placu Wacława. Zaznaczam to, ponieważ będzie dzisiaj ważne.
- Idziemy wzdłuż Placu Wacława do Pałacu Lucerna. Jest tam rzeźba czeskiego artysty Davida Černego z 1999 roku. Jest to Święty Wacław na koniu wiszącym głową w dół.
- Przechodzimy przy Praskim zegarze astronomicznym i zaglądamy do Biblioteki Miejskiej.
- Następne miejsce, na które zmierzamy to most Karola z przepięknym widokiem na Hradczany.
- Zmierzamy do kolejki linowej, by wjechać na Wzgórze Petřín. Jest tam wieża widokowa, zwana czeską wieżą Eiffla.
- Powoli wracamy z powrotem. Zostało jeszcze jedno ciekawe miejsce do zobaczenia: Obrotowa głowa Franza Kafki, którą miniemy w powrotnej drodze. To tyle na razie. Koniecznie przeczytaj do końca!
Dworzec PKP – Pomnik Świętego Wacława
Główny Dworzec Praski. Pierwszy dworzec otworzył w 1871 r Franciszek Józef I. W 1901-1909 r został przebudowany i rozbudowany w stylu secesyjnym. W okresie istnienia „Czechosłowacji” dworzec zyskał nowy terminal. W 1974 r dotarło tu metro.
Przepiękny secesyjny wygląd stanowi górny poziom. Mieszczą się tu kawiarnie i księgarnia. Dolne poziomy to już inna bajka. Panuje tam nowoczesny wystrój.
Zaglądając z hali przez barierkę, rzuci się w oczy ciekawy pomnik, stojący na niższym poziomie. „Pomnik Pożegnalny” jest repliką drzwi z wagonu kolejowego. Historia z nim związana chwyta za serce.
W 1938 r Nicholas Winton zorganizował akcję ratunkową dla żydowskich dzieci. Rodzice w pełnym zaufaniu przekazywali mu dzieci, chcąc je ratować przed Holokaustem. Dzieci przewożono wagonami a w Wielkiej Brytanii na każde dziecko czekała angielska rodzina. W sumie wywiózł 669 dzieci. Działania Wintona były owiane mgłą tajemnicy. W 1988r jego żona, znalazła na strychu listę dzieci wraz z imionami i zdjęciami i przekazała ją dziennikarzowi. Zaproszono Wintona do programu TV. Siedział na widowni nie mając pojęcia o całym przedsięwzięciu. Gdy prowadząca program zapytała czy wśród widzów znajduje się choćby jedna osoba, którą uratował Nicholas, wstała cała widownia.
Idziemy wzdłuż nowoczesnej części dworca. Przechodzimy przez ulicę i kierujemy się w stronę jednej z uliczek.
Przed nami wyrosła jak spod ziemi kolorowa Synagoga Jubileuszowa. Powstała w 1906 r. Zwana również Synagogą Jerozolimską zbudowana jest w mieszanym stylu secesyjnym i mauretańskim z domieszką sztuki islamskiej. Na fasadzie wielka gwiazda Dawida a wokół napis: „To jest brama Pana, przez którą wchodzą sprawiedliwi”.
Cofamy się odrobinę do głównej drogi i idąc prosto przejdziemy obok kilku ciekawych budynków. Pierwszy to Pałac Petschek z 1923-1929 r. Zbudowany dla bankiera Juliusa Petscheka posiadał wszystkie nowoczesne udogodnienia: sejfy w podłogach, windy i klimatyzację. Z pewnością dlatego, zaraz po wybuchu wojny został przejęty przez Gestapo. Przesłuchiwano tu członków czeskiego ruchu oporu . Na rogu budynku wisi tablica upamiętniająca.
Kolejny budynek, który mijamy to Praska Opera Narodowa, która jest częścią Teatru Narodowego Republiki Czeskiej. Powstała w 1888 r jako Nowy Teatr Niemiecki.
Następny budynek to Muzeum Narodowe. Powstał w 1938 r. Mieściła się tu Praska Giełda Pieniężna i Towarowa. W okresie powojennym znajdował się w niej Parlament. Budynek był również siedzibą Radia Wolna Europa.
Kolejny gmach to również Muzeum Narodowe – gromadzące zbiory przyrodnicze i historyczne. Zostało założone w 1818 w Pradze przez Kaspara Marię von Sternberga.
Zmieniamy kierunek zwiedzania. Przechodzimy przez ulicę. Dokładnie na wprost Muzeum jest Plac Wacława. Jego centralną część stanowi pomnik Świętego Wacława.
Święty Wacław jest patronem Pragi i Czech. Książe przedstawiony jest na koniu, bardziej jako rycerz niż święty. Autorem jest najważniejszy czeski rzeźbiarz wieku XIX i XX, przedstawiciel realizmu i monumentalnej nowoczesnej czeskiej rzeźby Josef Václav Myslbek, który pracował nad nim przez ponad trzydzieści lat.
Plac Wacława – Biblioteka Miejska
Idąc wzdłuż Placu Wacława odbijamy na chwilę w prawo, w boczną uliczkę. Jest tam budynek włączony do szeregu zabudowań, zwany Pałacem Lucerna. Został zbudowany w 1921 r przez dziadka późniejszego prezydenta Czech Vácslava Havla.
W pałacu jest rzeźba „Koń” Davida Černého. Jest to jeden z najbardziej znanych artystów w Czechach. David Černý stworzył rzeźbę, która jest kopią pomnika Świętego Wacława. Książe siedzi na koniu odwróconym do góry nogami.
Czesi mają nietypowe podejście do sztuki i jeszcze dziwniejsze poczucie humoru.
W budynku jest jeszcze kino , które działa od 1909r, Wielka Sala, pasaż handlowy i bar muzyczny. Poza tym działa tu winda „Paternoster”, do której wsiada się w biegu, ponieważ nie zatrzymuje się. 🙂 🙂
Plac Wacława ma 750 m długości i 60 m szerokości i tętni życiem o każdej porze dnia. To tutaj odbywały się demonstracje w trudnych chwilach dla Czech.
Mijamy Teatr Stanowy, uznawany za najsłynniejszy Teatr w mieście. Wybudowano go w latach: 1781-83. Ostatnia renowacja odbyła się w 1982-90 r.
Tuż za teatrem, dosłownie dwa kroki dalej, stajemy przed Carolinum. Jest to najstarsze kolegium uniwersyteckie w Europie Środkowej.
Przesuwamy się wiekowymi uliczkami w stronę Wełtawy. Na obrzeżach Rynku Starego Miasta , na Ratuszu jest interesujący zabytek z 1410 r. Mowa tu o zegarze astronomicznym Orloj.
Od 9.00 do 23.00, o każdej pełnej godzinie nad zegarem pojawiają się figury 12-u Apostołów, Szkielet, Próżność, Skąpiec i Turek, który jest symbolem pożądania.
W tym miejscu zawsze są tłumy turystów czekające na to ciekawe wydarzenie.
To już ostatni przystanek przed Wełtawą. Właściwie to nie jest zabytek ani żadna ważna sprawa. Po prostu nasza droga przebiega właśnie koło tego miejsca.
Jest to ułożony z książek tunel. Jeśli uda wam się do niego „dopchać” możecie sobie zrobić ciekawe zdjęcie. Ponieważ w środku wygląda jakby nie miał końca. Znajduje się w Bibliotece Miejskiej na Placu Mariackim. Prawdziwie „Instagramowa” budowla.
Biblioteka Miejska – Wzgórze Petřín
W taki oto sposób dotarliśmy do Wełtawy, skąd rozpościera się przepiękna panorama na Hradczany. Jest to królewska dzielnica Pragi, z niezwykłym zamkiem praskim, Złotą Uliczką, katedrą św. Wita i wielu innymi ciekawymi zabytkami. Na Hradczany trzeba zarezerwować dodatkowy dzień, więc pozostaje nam tylko podziwiać widoki.
- W pobliżu Mostu Karola jest przystań skąd odpływają łodzie.
- 50 minut na Wełtawie kosztuje 250 Kč.
- 1 godzina to 250-300 Kč.
- Zabytkowe łodzie są niestety droższe. Taka przejażdżka może nas kosztować ok. 400 Kč .
Przed wejściem na Most Karola przechodzimy pod Staromiejską Wieżą Mostową. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych tego typu budowli na świecie.
Most Karola to najczęściej odwiedzane miejsce w Pradze. Ma długość 516 m. Po bokach umieszczono 30 figur przedstawiających świętych.
Most ma 15 przęseł i jest najstarszym mostem kamiennym na świecie, o tej rozpiętości przęseł.
Na wschodnim krańcu stoi rzeźba przedstawiająca świętego Jana Nepomucena (orędownika mostów). Wmurowano tu dwie tablice. Jedna przedstawia scenę utopienia, (w tym miejscu) św. Jana Nepomucena. Druga – spowiedź Zofii, żony Władysława IV. Potarcie tablic przynosi podobno szczęście 🙂 😉
Wracając do świętego Nepomucena, to wiąże się z nim ciekawa opowieść. Podobno odmówił królowi zdradzenia szczegółów spowiedzi królewskiej małżonki, przez co został zrzucony z mostu do Wełtawy.
Na drugim końcu Mostu Karola są dwie wieże. Mniejsza to wieża Judyty a większa miała funkcje obronne. W obecnej chwili jest udostępniona jako punkt widokowy. (oczywiście odpłatnie). Droga za wieżami prowadzi na Hradczany. My, tuż przed wieżami, skręcamy w lewo.
Przechodzimy koło ściany zwanej Ścianą Johna Lenona. Ściana Lenona wieczorem jest mało widoczna. Ciekawe miejsce, w którym studenci i młodzież protestowali przeciwko komunistycznej władzy. Ściana ciągle się zmienia. John Lenon wiele razy był tu zamalowywany, tak, że jego wizerunek pojawia się i znika.
Kolejka na górze Petřín przypomina naszą kolejkę na Gubałówce. Zimą łatwo się do niej dostać. Latem ludzie stoją w kolejce nawet przed budynkiem.
- Wjazd 60 Kč, które zakupimy w automacie na stacji.
- Jeśli posiadacie bilety na komunikację publiczną NA 24 lub 72 godziny, nie musicie kupować biletu. Jest wliczony w cenę.
Stalowa wieża na wzgórzu Petřín ma 58.7m. Wybudowano ją w 1891 r jako kopię wieży Eiffla.
Bilety: | normalny | 150 Kč |
ulgowy | 100 Kč | |
rodzinny | 350 Kč |
Oprócz biletów możemy tu jeszcze zamówić ciepłą herbatkę.
Platforma widokowa jest na 55 metrze a do pokonania mamy 299 schodów.
Czynne cały tydzień: | I-III | 10.00-18.00 |
IV-V | 9.00-20.00 | |
VI-IX | 9.00-21.00 | |
X-XII | 10.00-20.00 |
Wzgórze Petřín – Powrót na Dworzec
Schodzimy ze wzgórza kierując się na drugi brzeg Wełtawy. Widok wieczorem jest bajeczny. Po drodze czeka nas jeszcze jedna atrakcja: Głowa Franza Kafki.
Obrotowa głowa Franza Kafki to ruchoma rzeźba Davida Černého. Trzeba przyznać, że artysta jest niezwykle kreatywny.
Głowa powstała w 2014 r, ma 10,6 m wysokości i składa się z 42 paneli. Wykonana ze stali nierdzewnej o łącznej wadze 39 ton! Każdy panel posiada osobny silnik. W ciągu 40 minut wykonuje 15 różnego rodzaju ruchów.
Praga nocą potrafi zaskoczyć. W takiej scenerii wracamy do domu. Następnym razem przyjadę tu na dłużej. Zostało jeszcze tyle do zobaczenia.
Jak tam dojechać?
Do Pragi dojedziemy z kilku przygranicznych miejscowości:
Bogatyni | 1:40 minut | 140 km | D10/E65 |
Kudowy-Zdrój | 1:50 minut | 165 km | D11 |
Lubawki | 2 godziny | 180 km | D11 |
Mieroszowa | 2:20 minut | 195 km | D11 |
90% dróg w Czechach jest płatnych, więc należy zakupić e-winietę. Można ją kupić na stacjach paliw przy przejściach granicznych oraz na czeskiej Poczcie. Jednak najłatwiej zrobić to przez stronę internetową
Parkingi w Pradze
Parkowanie w Pradze jest nieco skomplikowane. Mamy tu kilka stref:
- strefa niebieska: tylko dla mieszkańców
- strefa pomarańczowa: można parkować, ale tylko na 2 godziny od 8.00 do 18.00 (później można parkować bezpłatnie)
- strefa fioletowa: dla turystów od 8.00-20.00
Parking bliżej centrum to koszt 700 Kč na dzień. Parkingi oddalone od centrum to koszt 250 Kč na dzień. Nie jest tanio.
Alternatywą są parkingi oznaczone znaczkiem P+R. Zwykle są dobrze skomunikowane z centrum Pragi za pomocą metra, busów, autobusów czy kolei. Samoobsługowe parkingi są czynne całą dobę, ale można tu parkować tylko 12 godzin.
Wiem, że można zarezerwować miejsce parkingowe przez internet. Najlepiej znaleźć parking przy stacji metra, na obrzeżach miasta. Ten sam bilet komunikacji miejskiej uprawnia do podróżowania metrem, autobusem, koleją, wszystkim… Trzeba się tylko zmieścić w podanym czasie. Bilety są krótkoterminowe i długoterminowe. Bilety kupimy w biletomatach, kioskach, na stacjach paliw, w pobliżu metra.
BILET (2023): | 30 minut | 30 Kč |
90 minut | 40 Kč | |
24 godziny | 120 Kč | |
72 godziny | 330 Kč |
Wspaniale zdiecia piknie pokazana Praga i jej wspaniala architektura do tego jasno i klarownie opisanie wszystkich miejsc i budowli
Bravo pani Ado.
Dziękuję bardzo. Cieszę się, że ktoś to czyta, bo wiem, że moja praca nie idzie na darmo