Wieża książęca w Siedlęcinie

Wieża Książęca w Siedlęcinie

Jeśli chcecie zobaczyć jedyne zachowane na świecie malowidła z legendą o sir Lancelocie z Jeziora – rycerzu okrągłego stołu to zapraszam do Siedlęcina. Oczywiście to nie koniec atrakcji. Wieża zawiera trzy NAJ. NAJwiększa średniowieczna wieża mieszkalna w Europie Środkowej. NAJstarsze w Polsce malowidła o tematyce świeckiej i NAJstarsze w Polsce stropy drewniane.

SPIS TREŚCI:

Jak tam dojechać ?

Wieża Książęca w Siedlęcinie znajduje się 7 km i 10-15 minut samochodem od Jeleniej Góry. Prowadzą tam szlaki: zielony i żółty ze Wzgórza Krzywoustego w Jeleniej Górze. Opis szlaku we wpisie: PERŁA ZACHODU, w punkcie 4.Od Wzgórza Krzywoustego do Wieży Książęcej.

Do Siedlęcina dojedziemy z:

Legnicyw 1:10 minut60 kmDW364
Polkowicw 1:20 minut100 km S3
Wrocławiaw 2 godziny115 kmDK5 i DK3
Zielonej Góryw 2:05 minut190 kmS3
Lesznaw 2:20 minut180 kmDW323 i S3

Parking przed wieżą

Darmowy parking znajduje się tuż przed wieżą, w miejscu, gdzie odbywa się targ rolny. Targ jest w soboty od godziny 10.00 do 13.00.

Odrobina historii

Wykaz właścicieli wieży

Budowę wieży rozpoczęto w 1314 r z polecenia księcia jaworskiego Henryka I. Stanęła przy ważnym szlaku handlowym i miała charakter obronny. Pierwotnie posiadała 3 kondygnacje i piwnice. Była otoczona murem i fosą. Przy bramie istniała niewielka wieża bramna.

W 1369 r wdowa po Bolku II, księżna Agnieszka sprzedała wieżę rycerzowi Jenschin von Redern i do połowy XV w była w posiadaniu rycerskiego rodu. Stąd w wiele źródeł podaje, że jest to wieża rycerska.

Po pożarze w 1575 r wieżę podwyższono o jedną kondygnację i nakryto nowym dachem. Do wieży bramnej dobudowano budynek mieszkalny.

Od 1732 r do 1945 r wieża była w posiadaniu rodu Schaffgotschów. W 1840 r rozebrano mury obronne.

Zwiedzanie

Wieża Książęca w Siedlęcinie 0
Wieża Książęca w Siedlęcinie

Sklepik z pamiątkami 2
Sklepik z pamiątkami

Przed budynkiem mieszkalnym rośnie wiekowa lipa, są drewniane ławki i stoły turystyczne. Bilety są sprzedawane w budynku. Jest tam też Punkt Informacji Turystycznej, który jest bardzo dobrze zaopatrzony. Dostaniecie tam foldery, książki, magnesy i wiele innych gadżetów dotyczących wieży i legendy o sir Lancelocie.

Miejsce piknikowe koło wieży.

Jeśli przyjedziecie tu indywidualnie, można obejrzeć krótki film, który przedstawia historię wieży. Osobiście polecam „dopiąć” się do jakiejś wycieczki i przejść całą trasę z przewodnikiem. Byłam dwa razy i za każdym razem trafiłam na innego przewodnika i naprawdę można się dowiedzieć ciekawych rzeczy.

Drzwi wejściowe do wieży.
700-letni zamek ryglowy.

Z budynku mieszkalnego przechodzimy przez zamknięte podwórko do wieży. Drzwi do wieży były zabezpieczane zamkiem ryglowym, który ma tutaj 700 lat!

Wejście do wieży z 700- letnim zamkiem.
Pomieszczenia gospodarcze

Znajdują się tutaj dwa pomieszczenia i zejście do piwnicy. Były to pomieszczenia gospodarcze, służące do oprawiania zwierzyny i przygotowywania posiłków. Obecnie sala przy drzwiach jest przeznaczona na wystawę archeologiczną. Są tu kawałki naczyń, zamków, monet, słowem wszystko, co zostało odkopane wokół wieży. W drugim pomieszczeniu widać piękne oryginalne, drewniane stropy, które są datowane na 1314 r.

Przejście przez zaślepione podwórko do wieży

I Piętro pełniło funkcję administracyjną. Dopiero w XVI w przerobiono je by pełniło funkcję mieszkalną. Postawiono ściankę działową, stwarzając dwie oddzielne sale. Dostawiono kominek i latrynę. Mimo kilku pożarów zachowały się oryginalne XVI-wieczne odrzwia.

I piętro pełniło funkcje mieszkalną
Oryginalne odrzwia

II piętro. Powstały tu 3 pomieszczenia oddzielone ściankami działowymi, w tym „ciepła izba”. Odbywały się tu uczty i spotkania.

Wielka Sala z bezcenną polichromią.
Wielka Sala z zabytkową polichromią

Jedno z tych pomieszczeń, zwane Wielką Salą, posiada niespotykany „skarb”. Są to malowidła naścienne, wykonane w technice: „all secco”. Oznacza to, że farba była nakładana na suchy tynk. Polichromie powstały około roku 1346 na zlecenie właściciela wieży, księcia jaworskiego Henryka I. Malowidła nie zostały ukończone, po prawej stronie odkryto zarys kolejnych scen, które miały być kontynuacją przedstawianej historii. Prace przerwano w tym samym roku, w którym zmarł książe.

Wielka Sala i polichromie o tematyce świeckiej.

Interesujące są nie tylko polichromie. Ciekawy jest również temat tej historii. Jest to opowieść o rycerzu okrągłego stołu: sir Lancelocie z Jeziora. Skąd się wzięła piękna legenda o nieszczęśliwej miłości królowej Ginewry i rycerza króla Artura na Pogórzu Izerskim? Trudno powiedzieć. Faktem jest, że w tamtych czasach polichromie o tematyce świeckiej były rzadkością. Poza tym są to jedyne na świecie średniowieczne malowidła, które znajdują się w miejscu, w którym powstały.

Cenne polichromie z legendą o sir Lancelocie

Jeszcze niedawno wieża nie była objęta żadną opieką. Od 2001 r należy do fundacji: Zamek Chudów. Prace archeologiczne prowadzi tu Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski.

Tablica pokazująca, jak powinny wyglądać zabytkowe polichromie

III piętro było podzielone na kilka odrębnych izb mieszkalnych należących do właścicieli, były tu prawdopodobnie prywatne pokoje. Belki stropu w przeważającej części pochodzą z 1315 r. Jedynie niewielki fragment został wymieniony po pożarze w 1575 r.

Oryginalne klepisko na górnym piętrze.
III piętro stanowiły izby mieszkalne
Dach został ustawiony w 1315 r na krenelażu, czyli zębatym wykończeniu murów obronnych. Do tej pory można rozpoznać w murze wolne przestrzenie, które zostały w późniejszym okresie zamurowane. Obecny dach pochodzi z roku 1575, kiedy to został wymieniony po pożarze. Do skomplikowanej konstrukcji więźby dachowej nie użyto ani jednego gwoździa! 
Podłoga jest wykonana z glinianej polepy, która stanowiła doskonałą izolację ciepła. Połowa polepy pochodzi z czasów budowy wieży, druga połowa była wymieniana w XVI w po pożarze. Dodam, że solidniejsza i lepiej wykonana jest polepa z XIV w.

Informacje praktyczne

Wieżę zwiedza się indywidualnie. Dla grup jest dostępny przewodnik, ale trzeba go zarezerwować co najmniej dwa dni wcześniej. Ja dołączyłam do wycieczki z przewodnikiem. Pani przewodnik sama zachęcała by się przyłączyć.

Wieża Książęca jest otwarta codziennie:

  • maj-październik 9.00-18.00
  • listopad-kwiecień 10.00-16.00
CENNIK BILETÓW:normalny 10 zł
grupowy6 zł
*dzieci do 4 roku życia bezpłatnieulgowy6 zł
*Bilet ulgowy przysługuje dzieciom od 4 r.ż, ,uczniom i studentom do 26 r.ż. i seniorom (65+)

Ada Maraszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *