Skalnik 945 m n.p.m. z Kowar

Widok z Ostrej Małej

Widok ze Skalnika nie powala na kolana. Większość szlaków idzie przez las, szczególnie na końcowym odcinku. Za to 600 metrów PRZED szczytem jest przepiękny punkt widokowy na skale: Ostra Mała 944 m n.p.m. Widać stąd Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie i Rudawy Janowickie. I to jest jeden z powodów, dla których warto się tu wdrapać.

SPIS TREŚCI:

Jak tam dojechać ?

Startujemy w Kowarach. Do Kowar dojedziemy z:

Jeleniej Góryw ok. 30 minut20 kmSudecka i DW367
Wałbrzychaw 1 godzinę50 kmDW367
Legnicyw 1:15 minut90 kmS3 i DK3
Polkowicw 1:30 minut125 km S3 i DK3
Wrocławia2 godziny115 kmDK5

Najdłuższy szlak z Kowar

  • Z Kowar zielonym do skrzyżowania szlaków: czerwono-zielono-żółtego
  • Od rozdroża czerwono zielono żółtym przez Konie Apokalipsy na Ostrą Małą
  • Z Ostrej Małej na Skalnik
  • Powrót tym samym szlakiem
  • Wejście: 2:05 min i 9 km – powrót 1:05 min
  • Przewyższenie : 443 m
  • MÓJ czas: 2:30 min w górę.

Ul. Bukowa – Skrzyżowanie szlaków.

Droga zielonym Szlakiem przez las z Kowar na Skalnik.
Zielony szlak na Skalnik wychodzi z lasu ..

Kierujemy się ulicą Bukową do ostatnich zabudowań. Tam pod drzewami jest niewielki placyk na dwa, trzy samochody, gdzie możemy bezpiecznie zaparkować. Idziemy zielonym szlakiem, szutrową drogą łagodnie pod górę. Na lewo, przy drodze zauważymy Bukową Gajówkę. Odosobniony dom oznacza,że szutrowa droga przejdzie niedługo w leśny trakt. Nie zbaczając ani na chwilę w bok, schodzimy z szutrowej drogi na leśny, piaszczysty szlak. Tutaj łatwo się pomylić. Nawet jeśli zajdziecie za daleko, droga i tak prędzej, czy później zaprowadzi was na szczyt.

Droga zielonym Szlakiem przez las z Kowar na Skalnik, odsłania się widok na okolicę.

Prawie cały czas idziemy przez las. Na jednym niewielkim odcinku szlak wyjdzie zza drzew i odsłoni taki oto widok. Nim zielony szlak połączy się z żółtym i czerwonym minie co najmniej 25 minut od początku naszej wędrówki.

Skrzyżowanie szlaków – Konie Apokalipsy

Jesteśmy na rozstaju dróg. Przed nami 20 minut pod górę i 45-metrowe przewyższenie. Niby nic… a jednak… Ścieżka prowadzi zielono-żółto-czerwonym szlakiem stopniowo pod górę. Przemieszczamy się między kamieniami i kamolami. Gdyby nie oznakowania na drzewach trudno by było rozpoznać drogę. Ciekawy szlak, jeśli ktoś lubi takie urozmaicenie. Zatrzymujemy się na kolejnym rozdrożu. Tym razem na prawo odnajdziemy grupkę skał o dźwięcznej nazwie: Konie Apokalipsy. Aby się do nich dostać musimy nieco odbić w prawo.

Zielono-żółto-czerwony szlak na Skalnik, pokryty kamolami.
Zielono-żółto-czerwony szlak na Skalnik, przechodzi przez pokrytą głazami drogę..

Konie Apokalipsy – Ostra Mała 935 m n.p.m.

Konie Apokalipsy to grupka czterech wolno stojących skał. Nazwę Konie Apokalipsy nadali skałkom harcerze ze Strużnicy. Podczas gaszenia pożaru traw, wśród gęstego dymu, wystające skały wyglądały, jak pędzące konie. Nazwa funkcjonuje do dziś na e-mapach i mapkach drukowanych.

Konie Apokalipsy- grupa czterech skał.
Konie Apokalipsy- jedna z czterech skał.

W pobliżu wspomnianych skał znajduje się węzeł szlaków, skąd zaledwie 3 minuty na punkt widokowy, na Ostrej Małej. Jest to drugi, co do wielkości szczyt w Rudawach Janowickich, na którym wstawiono barierki zabezpieczające. Dla tego widoku warto się tu wspiąć.

Kamienne schody prowadzące na Ostrą Małą.
Wejście na Ostrą Małą.

OSTRA MAŁA (944m n.p.m.) – drugi, co do wielkości szczyt Rudaw Janowickich, oddalony od Skalnika zaledwie 700 m. W 1986 r na jednej ze skał wykuto stopnie i zamontowano barierki. W taki oto sposób powstała jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach. I jeszcze jedna uwaga: skałki przy Ostrej Małej to nie są Konie Apokalipsy. Zauważyłam, że turyści często je mylą.

Punkt widokowy na Ostrej Małej.
Panorama z Ostrej Małej na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.

Ostra Mała – Skalnik 945 m n.p.m.

Z Ostrej Małej mamy do Skalnika zaledwie 10 minut. Należy cofnąć się do węzła szlaków. Żadnych podejść już nie będzie. Prosta droga, która w kilka chwil zaprowadzi nas na szczyt należący do Korony Gór Polski, Korony Sudetów, Korony Rudaw Janowickich, Korony Sudetów Polskich i t.d… i t.d…

Niestety czeka was niewielki zawód. Żadnych widoków, żadnych dodatkowych atrakcji poza niewielkim prześwitem między drzewami. Taki to sobie mało atrakcyjny szczyt…

Skalnik, zalesiony szczyt.
Widok ze Skalnika.

Ada Maraszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *