Skalnik to zalesiony szczyt. Nie zobaczymy tam zapierających dech w piersiach widoków. Właściwie nic nie zobaczymy, oprócz niewielkiego prześwitu między drzewami w niedużej odległości od szczytu. Jest tam polanka, na której przeczytamy napis „Skalnik”. Kawałek dalej za drzewami znajduje się tablica informacyjna z przytwierdzoną do niej skrzyneczką. W środku jest pieczątka. I tyle w temacie Skalnika.
Więc po co tam wchodzić?
Można po pieczątkę… Ale też natura stworzyła piękny punkt widokowy na szczycie Ostrej Małej. Dosłownie 700 m od płaskiego wierzchołka wspomnianej górki, znajduje się grupa skał. Na jednej z nich są kamienne stopnie i barierka ochronna. I to jest właśnie powód, dla którego warto zdobyć Skalnik.
SPIS TREŚCI:
- Jak tam dojechać ?
- Mapki i szlaki
- Szlak zielono – niebieski
- Szlak żółto – czerwony
- Rozejście szlaków – Skalnik i Ostra Mała
Jak tam dojechać ?
Nasza wyprawa ma swój początek w Czarnowie, niezależnie od tego który szlak wybierzemy. Tak więc do Czarnowa dojedziemy z:
Jeleniej Góry | w 45 minut | 25 km | DW367 |
Legnicy | w 1:10 minut | 75 km | S3 |
Polkowic | w 1:20 minut | 110 km | S3 |
Kłodzka | w 1:40 minut | 80 km | trasa 302 |
Mapki i szlaki
Na Skalnik i Ostrą Małą dostaniemy się kilkoma szlakami. Opiszę tu dwa wychodzące z tej samej miejscowości, z Czarnowa.
Szlak zielono-niebieski z Czarnowa.
- Zielono- niebieskim przez Konie Apokalipsy, Pod Ostrą Małą.
- czas przejścia wg mapy: 1:10 min. i 1,7 km
- MÓJ czas przejścia: 1:50
Szlak żółto-czerwony z Czarnowa.
- Żółto-czerwony przez Przełęcz pod Bobrzakiem do miejsca Pod Ostrą Małą.
- czas przejścia wg mapy: 1:35 min. i 4 km
- MÓJ czas przejścia: 2:20 minut
Ze wspólnego miejsca, które łączy oba szlaki( rozejścia szlaków) do Ostrej Małej jest zaledwie 3 minuty, do Skalnika mamy 10 minut, a wejście na Ostrą Małą i Skalnika zajmuje zaledwie 15 minut.
Szlak zielono – niebieski
Trasa jest stosunkowo krótka, ale bardziej forsowna. Właściwie cały czas prowadzi prosto pod górę. Parkujemy przed dawnym schroniskiem Czartak. Droga jest wąska i kręta. Na mapie zaznaczono Parking. Myślę, że to za duże słowo. Popatrzcie sami.

W sezonie musi tu być ciężko. Mimo, iż pogoda nie rozpieszcza i zapowiadano na dziś deszcz ze śniegiem, trudno jest znaleźć miejsce dla samochodu. W każdym razie parkujemy na poboczu. Jedno jest pewne, by załapać się na „Parking” trzeba tu być bardzo wcześnie.

Schronisko Czartak.

Droga tuż przed schroniskiem, gdzie
turyści parkują na poboczach.
Schronisko zostało wybudowane w 1920 r . Obecnie jest w rękach prywatnych. Właściciele prowadzą gospodarstwo agroturystyczne i nie życzą sobie ciągłego pukania i pytania o pieczątki. Zaczynamy wędrówkę za zielono- niebieskimi znakami. Kończy się piaszczysta droga i szybko odnajdujemy „drzwi do lasu” 🙂



Droga pnie się lekko do góry. Po 20 minutach wchodzimy na krótki płaski odcinek leśnej drogi. Mija kilka chwil i odnajdujemy szlak prowadzący stromo do góry. Przed nami 25 minut forsownej drogi.

Wychodzimy na szeroką leśną drogę. Otwiera się widok na okolicę.


Wychodzimy na szeroką leśną drogę. Otwiera się widok na okolicę.
Dochodzimy do grupy skalnej nazywającej się Konie Apokalipsy.


Stąd już tylko 10 minut na szczyt.
Szlak żółto-czerwony
Szlak startuje przy schronisku Czartak, o którym już pisałam. Niebieskie znaki prowadzą nas ścieżynką, przy płocie do drogi.

Dalej przechodzimy przez mostek i wąską dojazdową drogą idziemy mozolnie do góry.
Wysiłek rekompensują widoki na Czarnów i okoliczne góry. Bardzo szybko docieramy do przepięknej polany, gdzie stoi wiata turystyczna i można sobie pozwolić na krótką przerwę.
Jesteśmy na rozdrożu pod Bobrzakiem.


Szlak prowadzi łagodnie pod górę. Jest kilka momentów wypłaszczenia terenu. Ostatnie dwadzieścia minut jest bardziej forsowne, ale do przejścia, nawet dla mało wytrawnego turysty.

Rozejście szlaków – Skalnik i Ostra Mała
Obydwa szlaki spotykają się w jednym miejscu. Tuż obok Koni Apokalipsy. Węzeł szlaków prowadzi do miejsca, gdzie znaki wskazują drogę na Ostrą Małą i Skalnik.

Rozejście szlaków pod Ostrą Małą.

Rozejście szlaków pod Ostrą Małą.


Tuż przy lesie od strony skał przechodzi mała ścieżynka, która prowadzi na punkt widokowy Ostra Mała. Ostra Mała ( 945 m n.p.m.) jest drugim, co do wielkości szczytem Rudaw Janowickich. W 1886 r zostały tu wykute stopnie w skale, a szczyt zwieńczyła platforma widokowa.



Widok z Ostrej Małej na ośnieżone szczyty Karkonoszy.
Z platformy rozpościera się widok na Karkonosze, całą Kotlinę Jeleniogórską, Sokolik i Krzyżną Górę.
Ostra Mała 935m n.p.m.



Po powrocie do węzła szlaków, skierujemy się na prawo, wzdłuż ogrodzonej szkółki leśnej, gdzie po 10 minutach dotrzemy do SKALNIKA (945 m n.p.m.). SZCZYT jest płaski i zalesiony a jedyny widok jaki się stamtąd rozciąga to niewielki prześwit między drzewami.

Odrobinę za znakami, za kilkoma drzewami zobaczymy tablice informacyjną i skrzyneczkę z pieczątką.


Skalnik zalicza się do Korony Gór Polskich, Korony Sudetów, Korony Rudaw Janowickich i wielu innych.