2180 metrów długości. Widok na las z zupełnie innej perspektywy: od korzeni i z lotu ptaka. Najwyższy punkt to wieża na wysokości 45 i pół metra. Do tego tysiąc ciekawostek, rura, którą możesz zjechać z góry na dół i przezroczysta siatka podobna do trampoliny a pod stropami czubki drzew. A to wszystko w Jańskich Łaźniach. Niewielkie miasteczko posiada największy ośrodek narciarski i jedyną w Czechach kolej linową z ośmioosobowymi gondolami.
SPIS TREŚCI:
- Jak tam dojechać?
- Mapka i trasa.
- Zwiedzanie.
- Informacje praktyczne.
- Janské Lázně czyli Jańskie Łaźnie.
Jak tam dojechać?
Do Janské Lázně dojedziemy prostą drogą przez Kamienną Górę i przejście graniczne: Lubawka-Královec oraz przez Kowary i przejście w Horní Malá Úpa, czyli na Przełęczy Okraj. Do Janské Lázně dojedziemy z:
Jeleniej Góry | w 1:10 minut | 50 km | DW367 |
Polkowic | w 2:05 minut | 145 km | S3 |
Bolesławca | w 2:10 minut | 105 km | DW297 |
Wrocławia | w 2:30 minut | 140 km | DK5 |
Opola | w 3:10 minut | 220 km | A4 i DK5 |
Na wprost Hoffmannov’ej boudy (schronisko), naprzeciw której są parkingi i „Ścieżka koronami drzew“ jest przystanek, który nazywa się tak samo, jak schronisko: „Hoffmannova bouda“.
Z Przełęczy Okraj, odjeżdża busik do Harrachov, przez Janske Lazne o numerze 990, o godzinie 7.45. Z powrotem, odjeżdża z Janske Lazne z przystanku Hoffmanova bouda o godzinie: 18.47 i wraca na Horni Mala Upa, czyli do Przełęczy Okraj, na przejście graniczne.
Bus jedzie godzinę.
Mapka i trasa.
- Czas przejścia całej trasy od przystanku do restauracji: 1 godzina 10 minut.
- Trzeba doliczyć kilka minut na rozległy i dobrze zaopatrzony sklep z pamiątkami.
- Dodatkowe pół godziny na restaurację należącą do kompleksu.
- Może trzeba będzie zaczekać w kolejce po bilety wstępu?
- Tak czy inaczej 2 godziny to konieczne minimum.
Tuż za przystankiem Hoffmannova bouda jest rozległy, płatny parking. Za samochód osobowy zapłacimy 100 Kč.
Zwiedzanie.
Rozpoczynamy od zakupu biletów. Stojąc na ulicy, przodem w stronę parkingu na lewo jest KASA, na prawo bezpłatne toalety.
Ruszamy drewnianym mostem zawieszonym kilka metrów nad ziemią. Przejścia są szerokie i zabezpieczone przezroczystymi barierkami. Przed nami spacer o długości 2180 metrów. Wieża powstała w 2017 r, więc to niezbyt wiekowa atrakcja.
Na ścieżce znajdują się przystanki interaktywne dla dzieci i dorosłych. Niektóre przypominają park linowy dla maluchów.
Po wejściu na dolny poziom wieży znajdziemy się pod ziemią, mając nad głowami korzenie drzew. Multimedialna ekspozycja opisuje cały szereg zależności w leśnym ekosystemie.
Wieża ma wysokość 45.5 metra. Przez środek przechodzi rura zawinięta wokół środkowej osi, którą za drobną opłatą można zjechać na dół. Nie odważyłam się na ten zjazd, za to miałam okazję zobaczyć jak zjeżdżają inne osoby. Brrr… Dla mnie wystarczającą atrakcją był spacer po przezroczystej siatce kilka metrów nad ziemią!
Na górnej platformie są ławeczki, ptasi zegar i metalowa kratka na ostatnim poziomie, która powinna dostarczyć odrobinę adrenaliny.
Z góry jest przepiękny, panoramiczny widok na Černá hora, miasteczko Janské Lázně i Pogórze Karkonoskie.
Schodzimy na dół, gdzie ścieżka prowadzi do sklepiku z pamiątkami i restauracji.
Tu nie powinno być problemu z zakupem pamiątki. Tuż obok sklepu znajduje się restauracja z domowym ciastem i pachnącą herbatką. W tym samym pomieszczeniu znajduje się bezpłatna toaleta.
Wycieczkę można przedłużyć o spacer po Jańskich Łaźniach. A jeśli będziecie tu dłużej, można zdobyć Černá hora, u stóp której zbudowano Ścieżkę koronami drzew.
Informacje praktyczne
BILETY (aktualizacja: 01.2023r) :
- osoba dorosła 350 Kc
- senior 250 Kc
- bilety rodzinne (2+2) 950 Kc
- bilety ulgowe 250 Kc
- grupy zorganizowane 250 Kc
- ulgowe dla grup zorganizowanych 210 Kc
- przewodnik dla grup 800 Kc
- ZJEŻDŻALNIA 50 Kc
- wstęp dla dzieci 3-12, tylko pod opieką dorosłych!
- dostępne są bilety roczne
GODZINY OTWARCIA ( najpóźniej na godzinę przed zamknięciem)
- styczeń – luty 9.30-16.00
- marzec 9.30-17.00
- kwiecień, maj 9.30-18.00
- czerwiec – wrzesień 9.30-19.00
- październik 9.30-17.00
- listopad – luty 9.30-16.00
- Podczas burz, dużego mrozu, silnego wiatru wstęp na Ścieżkę jest zamknięty.
- Nie wolno palić, śmiecić, jeździć na rolkach, wprowadzać psów.
Janské Lázně czyli Jańskie Łaźnie.
Janské Lázně to niewielkie miasteczko zdrojowe, które zamieszkuje niespełna 900 osób. Obrzeża sprawiają wrażenie sielskiego, wiejskiego obrazka. Na każdym kroku widać tabliczki: „ubytování“ czyli „noclegi“.
Miasteczko zostało zbudowane wokół źródła termalnego
Charakterystyczna architektura zwraca uwagę na zdrojową historię miasteczka. Drewniane budynki malowane w specyficzne pasy przykuwają uwagę.
Idąc główną drogą przez miasteczko w pobliżu Parku Zdrojowego miniemy kościół ewangelicki wybudowany w latach 1872-1879 w stylu neogotyckim. Zauważyłam, że kościoły w małych czeskich miasteczkach mają zwykle bardzo skromne wnętrze. Kościół należy do zboru Czeskobraterskiego
Jak to w górskim uzdrowisku, trudno tu znaleźć drogi w poziomie. Spacer po mieście może doprowadzić do zadyszki: góra-dół, góra-dół…
W centrum znajduje się Kolonáda, czyli Pijalnia Wód Zdrojowych i sanatorium. Jest to secesyjna kolumnada zdrojowa. Hala spacerowa została zaprojektowana przez wiedeńskiego architekta Branga. Zbudowano ją w 1904 r. W parku przy kolumnadzie udostępniono pod zadaszeniem źródło wody mineralnej. Woda w uzdrowisku leczy są choroby układu mięśniowo-szkieletowego.
Spacer po miasteczku to zaledwie pół godziny, choć oczywiście można dłużej. Dojście od Ścieżki w Koronach Drzew do kościoła to kolejne pół godziny. Obiad w jednej ze zdrojowych restauracji to jeszcze godzina. Skorzystanie ze zdrojowych wód i obejście Kolonády to kolejne kilka minut. Jeśli macie chęć i trochę więcej czasu można pokusić się o zdobycie Černá hora. Właśnie u stóp Czarnej Góry leżą Jańskie Łaźnie.