Rezerwat przyrody Pazurek

Rezerwat Pazurek

Jeśli znudziły cię jurajskie zamki i miejsca oblegane przez turystów może warto zajrzeć gdzieś, gdzie „diabeł mówi dobranoc”? 😉 5 km w środku rezerwatu przez ciekawie poprowadzoną ścieżkę dydaktyczną jest mała perełka w postaci Zubowych Skał. Między skałami drewniana poręcz i schody do nikąd… Wchodzisz jak do innego świata…

SPIS TREŚCI:

Jak tam dojechać?

Rezerwat znajduje się 9 km od Olkusza, w Małopolsce. Jak sama nazwa wskazuje wejście na szlak znajduje się na obrzeżach wsi Pazurek.

Dojedziemy tam z:

Wolbromiaw 10 minut11 kmDW783
Krakowaw 50 minut 45 kmDK94
Kielcw 1:25 minut115 kmE77 i DW783
Opola w 2 godziny165 kmA4
Polkowicw 3:40 minut350 kmA4

Mapka i szlak

Parkujemy na leśnym, bezpłatnym parkingu. Jadąc od strony Olkusza, parking jest po prawej stronie. Natomiast kierunek od wsi Pazurek i miasta Wolbrom, oznacza, że parking będzie po lewej stronie drogi.

  • Do przejścia jest odcinek blisko 6 km.
  • Czas przejścia całej pętelki wg mapy: 1:45 minut
  • MÓJ czas: 2:15 minut (w tym przerwa na 1000 zdjęć 🙂

Przy parkingu stoi spora wiata turystyczna i tablica informacyjna.

Odrobina historii

Skałka wspinaczkowa o nazwie: Główny mur.
Główny mur.

Rezerwat Pazurek powstał w 2008 r, ale idea stworzenia rezerwatu krążyła wśród lokalsów dużo wcześniej. Wydaje mi się że słyszałam o tym w latach 90- tych. To kolejne miejsce bliskie mojemu sercu. Spędzałam tu wakacje biegając po skałkach i zrywając orzechy laskowe prosto z drzewa. Ale, do rzeczy 😉 Formacje skalne, rozsypane na terenie Jury, powstały dzięki morzu, które było w tym miejscu 150 milionów lat temu. Przepiękne lasy bukowe są pozostałością prastarej puszczy rozciągającej się na północ od Olkusza. Rezerwat obejmuje teren 187 ha, na których wyznaczono ścieżkę dydaktyczną.

1. Ścieżką dydaktyczną do Zubowych Skał

Ścieżka dydaktyczna przez Rezerwat Pazurek.

Po zaparkowaniu na leśnym parkingu, musimy przejść dokładnie na drugą stronę ulicy. Idąc niebieskim szlakiem, szybko dojdziemy do oznaczonej na czerwono, ścieżki dydaktycznej. Tworzy ona 5-o kilometrową pętelkę.

Tablice informacyjne na ścieżce dydaktycznej.

Na całej długości ścieżki znajdziecie 12 przystanków, oznaczonych tablicami. Są tu informacje dotyczące lasu, fauny, flory i geologii całego rezerwatu.

"Dolinka" w rezerwacie Pazurek

Co najważniejsze teren jest urozmaicony i nie ma mowy o nudzie! Są tu dolinki, wzgórki, skalne ostańce i jaskinie.

Czerwona  ścieżka edukacyjna w rezerwacie Pazurek

Wędrując jesienią, jest szansa zaobserwowania wapiennych skał, rozrzuconych po okolicy. Wiosną i latem zasłaniają je drzewa. Jesień odkrywa białe, skalne ścianki. Na wiosnę trzeba bacznie obserwować roślinki, bo w rezerwacie występuje 290 gatunków roślin naczyniowych i 100 gatunków zwierząt.

Najpiękniejsza formacja, to grupa skał o nazwie: „Zubowe Skały”. Można do niej dojść idąc zgodnie z tablicami ścieżki edukacyjnej.

Zubowe Skały osiągają wysokość do 18 m, a zbudowane są z twardych wapieni skalistych. Jest to najwyższe miejsce rezerwatu, na wysokości 440 m n.p.m.

Zubowe Skały stanowią ulubione miejsce wspinaczy, którzy nadali nazwy pojedynczym skałom. Ogólnie w rezerwacie jest ok. 40 dróg wspinaczkowych!

Najczęściej fotografowanym miejscem jest leśna ścieżka, wyłaniająca się spomiędzy potężnych skał. Zabezpieczona drewnianą poręczą, obok której prowadzą, ginące w gąszczu liści, drewniane schodki.

2. Z Zubowych Skał przez Jaroszowiec do parkingu

Wychodząc z wąwozu, który tworzą Zubowe Skały, szybko docieramy do stacji kolejowej Jaroszowiec. Chodnikiem zrobionym z betonowych płyt, idziemy chwilkę wzdłuż torów.

W miejscu przecięcia leśnej drogi zielonym szlabanem, schodzimy z chodnika i wkraczamy do lasu.

Po kilku minutach, stajemy przed spora wiatą turystyczną. Jest wystarczająco dużo miejsca dla większej grupy. Ponownie wchodzimy do lasu, ale tym razem spod liści wysypuje się piasek. Ścieżka idzie lekko pod górę i w kilku miejscach zbacza w bok. Trzeba bardzo uważać, by nie zboczyć ze szlaku.

Robiąc pętelkę przez rezerwat szukamy roślin chronionych. Jedną z nich jest niezwykle rzadka paproć: „języcznik zwyczajny”. Stanowiska tej paproci występują w „Wąwozie Myśliborskim” na Dolnym Śląsku. Można tu zaobserwować czosnek niedźwiedzi, groszek wiosenny i konwalię majową. Wszystko zależy od tego, w jakim miesiącu się tu znajdziemy.

Powoli kończy się przygoda z rezerwatem Pazurek. A wiekowa buczyna szumem wiatru zaprasza na kolejne spotkanie…

Najbliższa okolica

Olkusz-rynek.

10 minut od rezerwatu jest Olkusz. Stare, średniowieczne miasto z górniczą tradycją. Wydobywano tu srebro i rudy ołowiu. A pod miastem ciągną się tajemnicze piwnice i sieć korytarzy, dostępne dla wielbicieli przygody.

Chcesz wiedzieć coś więcej? Wystarczy kliknąć:

Pustynia Błędowska

20 minut od rezerwatu jest największa pustynia w Europie. Wokoło przebiega ścieżka rowerowa. Idąc od strony Kluczy miniecie kolorowe jeziorka, gdzie warto zatrzymać się, choć na chwilę.

Chcesz o tym poczytać? Zajrzyj na wpis:

Zamek Rabsztyn

5 minut od rezerwatu stoi dumnie, przywrócony do życia, potężny Zamek Rabsztyn. W środku kawiarnia, dziedziniec i murowana wieża. A jeśli będziecie mieli szczęście, traficie na prawdziwy Turniej Rycerski!

Możesz o tym przeczytać we wpisie:

Ada Maraszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *