Okiennik Wielki, Zamek Bąkowiec i Góra Zborów

Rezerwat przyrody Góra Zborów

Szlak Orlich Gniazd od Zawiercia przez Morsko do Góry Zborów to naprawdę piękny kawałek Jury… Właściwie znajdziesz tu wszystko co uosabia tę krainę. Są przepiękne szlaki rowerowe, zamek na skałach, jak ”orle gniazdo” niedostępny i tajemnicza góra do skalnych miast podobna. I zgubić się tu łatwo i zakochać mocno…

SPIS TREŚCI:

Jak tam dojechać ?

Ruszamy z Zawiercia, czy raczej ze Skarżyc, które teraz do Zawiercia przynależą. Dostaniemy się tu także z Piaseczna. Jedziemy drogą, która nazywa się ulicą „Okiennik”. W nawigację wpisujemy: Skarżyce, Okiennik Wielki lub Kroczyce, Okennik Wielki.

Do Okiennika Wielkiego dojedziemy z:

Katowicw 1 godzinę55 kmDK86
Kielcw 1:25 minut105 kmDK78
Krakowa w 1:30 minut70 kmDW794
Wrocławia w 3:05 minut 245 kmA4
Polkowicw 4 godziny345 kmA4

W połowie drogi między Skarżycami a Żerkowicami biegnie ścieżka rowerowa. Celowo wspomniałam o ścieżce rowerowej, ponieważ trudno ją przeoczyć, a dokładnie pod drugiej stronie ulicy, na wprost ścieżki jest wjazd pod Okiennik.

Pierwszy parking znajduje się na wprost ścieżki. Jest tu kilka miejsc parkingowych. Następny parking znajduje się pod Okiennikiem. Tam jest trochę więcej miejsca ale też trzeba wjechać w głąb lasu, leśną drogą.

Mapka i szlak

  • czas przejścia wg mapy: 3:20 minut
  • jeśli jesteś własnym samochodem dolicz kolejne 3:20 na powrót
  • MÓJ czas: 4:30 ale na niektórych odcinkach szłam dość żwawo, więc radzę doliczyć co najmniej godzinę
  • Trzeba pamiętać, że wyżyna Krakowsko – Częstochowska nie posiada punktów do książeczek : GOT (Górska Odznaka Turystyczna)

SZLAK: Okiennik Wielki – Zamek Bąkowiec – Góra Apteka 449 m n.p.m. – Góra Zborów 462 m n.p.m.

Okiennik Wielki – Zamek Bąkowiec

Szlak Orlich Gniazd - droga na Okiennik Wielki.
Szlak Orlich Gniazd - droga na Okiennik Wielki. 2

Ruszamy z parkingu przy Okienniku. Widać go już z daleka. Wyrasta nad drzewa małe okrągłe okienko. Na rozdrożu skręcamy w prawo. Krótka droga, w sam raz na mały spacer. Jesteśmy w Jurze, tutaj wszędzie są skałki i wcale nie trzeba się namęczyć, żeby jakieś znaleźć. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Otwór w Okienniku został wydrążony przez wodę, która tędy przepływała.

Dróżka prowadząca na Okiennik Wielki
Okiennik Wielki widziany z dołu

Legenda mówi, że w jaskini pod Okiennikiem mieszkali zbójnicy. Podobno w XIX w znaleziono tu sztabkę złota, więc poszukiwacze skarbów przekopali teren wszerz i wzdłuż. Namulisko pod jaskinią zostało przebadane przez archeologów. Odkryli oni, że jaskinię zamieszkiwali prehistoryczni ludzie.

Okiennik Wielki 5
Okiennik Wielki z bliska

Szlak Orlich Gniazd od Okiennika Wielkiego do Piaseczna
Szlak Orlich Gniazd przez Piaseczno

Leśną drogą wracamy na czerwony Szlak Orlich Gniazd. Po około 30 minutach dochodzimy do wsi Piaseczno. Jeszcze kilka minut i mijamy kolejne skałki wspinaczkowe, o dziwnej nazwie: Cydzownik.

Cydzownik

Przed nami 40 minut przez las. Żar leje się z nieba, więc nie powiem, żeby nam było smutno z tego powodu…

Szlak Orlich Gniazd w stronę Zamku Bąkowiec
Szlak Orlich Gniazd w stronę Zamku Bąkowiec 2

Zamek Bąkowiec – Góra Apteka

Prosto z lasu wychodzimy praktycznie na Zamek Bąkowiec. Zamek został wzniesiony w XIV w. przez rycerzy-rabusiów. Obecnie nie można go zwiedzać, jedynie obejść dookoła. W pobliżu jest kawiarnia, w której można napić się regionalne piwa.

Zamek w Morsku- widok od przodu
Zamek Bąkowiec w Morsku

Obchodzimy zamek z każdej strony i zatrzymujemy się na deserek i chłodne piwko 🙂 🙂 🙂 Kawiarnia jest dosłownie u stóp zamku.

Kawiarnia pod zamkiem
Zamek w Morsku od drugiej strony

Czekała nas kolejna godzina przez las. Szliśmy tajemniczym, mrocznym lesiskiem pełnym magii… A tak całkiem na serio, popatrzcie na zdjęcia. Trochę magii jednak było…

Szlak Orlich Gniazd od Zamku Morsko na Górę Apteka
Szlak Orlich Gniazd od Zamku Morsko na Górę Apteka 2

Odbicie ze Szlaku Orlich Gniazd. na Górę Apteka

Po 40 minutach nasza droga wychodzi na pola ale zaraz potem, z powrotem wkroczy na leśne ostępy.

Dochodzimy do miejsca, gdzie ścieżka odbija od czerwonego szlaku w głąb lasu. Drogowskaz prowadzi nas na Górę Aptekę, więc zbaczamy na kilka minut ze Szlaku Orlich Gniazd.

Góra Apteka – Góra Zborów

Góra Apteka oznaczona na mapach jako Góra Koźnica

Przez kilka minut szłyśmy lekko pod górę, ale zaraz potem znalazłyśmy się na przepięknym miejscu biwakowym. Są tu stoły i miejsce do siedzenia. Można zrobić ognisko. Wokoło sterczą w górę wzniesione Ruskie Skały. My jednak nie rozsiadałyśmy się tutaj, bo gdzieś w pobliżu jest piękny punkt widokowy. Widziałyśmy go z dołu, więc okrążając górę wokoło dotarłyśmy w takie oto miejsce.

Punkt widokowy na Górze Apteka
Punkt widokowy na Górze Apteka 2

Wydawało się, że na tym koniec, ale po pokonaniu kilku krzaków, dotarłyśmy w miejsce, skąd miałyśmy doskonały widok na miejsce piknkowe, przy którym stałyśmy, po wyjściu z lasu. Miejsce to oferuje nam widok na Skałki Rzędkowickie.

Góra Apteka oferuje widok na Skałki Rzędkowickie.
Punkt widokowy na Górze Apteka 3

Ciekawe miejsce i trochę tajemnicze, ponieważ ciężko je zlokalizować na mapie. Jak się okazało Góra Apteka jest oznaczona na mapach jako Koźnica i naprawdę nie mam pojęcia dlaczego. Apteka ma 449 m n.p.m. Jej nazwa nie jest przypadkowa. Jest tu skupisko leczniczych ziół i z pewnością znana jest okolicznym mieszkańcom.

Szlak Orlich Gniazd w stronę Góry Zborów.
Szlak Orlich Gniazd w stronę Góry Zborów. 2

Wracamy na szlak i szybko schodzimy na dół. Przed nami kolejne ciekawe miejsce: Góra Zborów. Wokół góry został utworzony Rezerwat Góry Zborów. Właściwie spokojnie można go nazwać Skalnym Miastem.

Rezerwat przyrody Góra Zborów 3
Rezerwat przyrody Góra Zborów 4

Rezerwat przyrody Góra Zborów 4

Góra Zborów ma 467 m n.p.m.a jej wierzchołek stanowi znakomity punkt widokowy. Cały teren rezerwatu jest dosłownie “obsiany” różnorakimi formami skalnymi. Formacje skalne mają swoje nazwy i osiągają wysokość do 30 metrów.

Rezerwat przyrody Góra Zborów 5
Rezerwat przyrody Góra Zborów 6
Rezerwat przyrody Góra Zborów 7

Ukształtowały się tu liczne jaskinie a miejsce jest godne polecenia. Osobiście uważam, że jest to jedno z piękniejszych miejsc w Jurze i na pewno tu jeszcze wrócę.

Rezerwat przyrody Góra Zborów 8

Schodzimy na dół w pośpiechu, między skalnymi blokami. Autobus nie będzie czekał. Akurat w tym miejscu czuję niedosyt. Jeszcze są tu inne jaskinie. Jedna z nich jest udostępniona z przewodnikiem. Jeszcze nie wlazłam na wszyskie skały… nie wcisłąm się we wszystkie dziury!

Jest powód by tu wrócić.

Rezerwat przyrody Góra Zborów  9

20 minut na pieszo, przy głównej drodze nr 792 jest parking. 25 minut pieszo od Góry Zborów jest duży parking w wiosce Podlesice. Jest tam też duży Camping nr 232, przy którym w bliskiej odległości znajduje się przystanek autobusowy.

Ada Maraszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *