W wielu miejscach na Podhalu w sposób szczególny kultywuje się tradycje góralskie, które nieodłącznie związane są z zakorzenioną tu wiarą chrześcijańską. Tak trafiłam do Ochotnicy Dolnej, chcąc zobaczyć prawdziwą góralską procesję. Zaskoczyło mnie, jak wielu młodych ludzi zakłada stroje regionalne.
Procesje w strojach regionalnych odbywają się na całym Podhalu. Już czytając wiadomości parafialne, widać iż księża przypominają o strojach regionalnych przed świętem.
Dziewczynki ubrane są w stroje góralskie sypią kwiaty. Chłopcy trzymają dzwoneczki.
Jak wiadomo uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem to święto obchodzone w Polsce od 1320 r. Natomiast zwyczaj procesji dotarł do Polski dopiero w XV w.
Pierwsze procesje odbywały się w Kolonii, w Niemczech. Podczas tych procesji niesiono krzyż za Najświętszym Sakramentem.
Obecnie procesja przechodzi przez 4 ołtarze przygotowywane przez wiernych. Dlaczego cztery? Bo tylu było ewangelistów.
Istotą tej procesji jest wyniesienie Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie do ludzi. Jest to też manifestacja wiary.
Jest to jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim, wbrew powszechnemu przekonaniu, że najważniejsze są Święta Bożego Narodzenia.
Widok wart zobaczenia przynajmniej raz w życiu. Gorąco polecam. Popatrzcie na galerię.