Bielsko Biała nazywana bywa „Małym Wiedniem” a to za sprawą przepięknej architektury. Mówią też, że to kulturowa stolica regionu, bo organizowane są koncerty, festiwale jazzowe i przedstawienia teatralne. Jest też bramą Beskidów, ponieważ w granicach miasta znajduje się aż 14 szczytów górskich. Ale dla większości kojarzy się z dzieciństwem, kreskówkami a w szczególności z Bolkiem i Lolkiem oraz Reksiem. To właśnie tutaj tworzono nasze „wieczorynki” a znane postacie z bajek możecie zobaczyć spacerując ulicami miasta. A jeśli to za mało, wystarczy udać się do Studia Filmów Rysunkowych i zmontować swój własny film!
SPIS TREŚCI:
- Jak tam dojechać, gdzie zaparkować ?
- Mapka atrakcji
- Spacer na zamek Książąt Sułkowskich z placu Bolesława Chrobrego
- Rynek
- Przez zaułek ulicy Schodowej do katedry św. Mikołaja
- Obiad w restauracji Browar Miejski
- Centrum Bajki i Animacji OKO
- Muzeum Stara Fabryka
- Spacer od Teatru Polskiego do pomnika Pampaliniego
- Spacer obok Ratusza do pomnika Don Pedro i innych bajkowych bohaterów
- Plac Wojska Polskiego, fontanny i kamienica „Pod Żabami”
- Pomnik Bolka i Lolka i spacer brzegiem rzeki Białej do skwerku z Reksiem
- Kolej Linowa na Szyndzielnię
Jak tam dojechać, gdzie zaparkować ?
Bielsko Biała to spore miasto, położone w województwie śląskim. Usytuowane gdzieś po środku, między Ostrawą, Katowicami a Krakowem i otoczone Beskidem Śląskim i Małym. Dojedziesz tu z miejscowości:
| Wadowice | w 50 minut | +-40 km | DK52 |
| Częstochowa | w 1:50 minut | 140 km | S1 |
| Kielce | w 2:35 minut | 220 km | S7 |
| Polkowice | w 3:45 minut | 360 km | A4 |
Ponieważ podzieliłam zwiedzanie Bielsko Białej na dwie części, proponuję dwa parkingi. Każdy po innej stronie ulicy Partyzantów, która przecina miasto na dwie części.

Parking na wprost przedszkola nr 12, przy muralu: „Bielsko-Biała to plac zabaw”. Blisko do Placu Bolesława Chrobrego i zamku. Parking płatny: 4zł /godz. Ulica Juliusza Słowackiego 18.

Parking blisko Ratusza, skąd kilka kroków do Placu Wojska Polskiego i postaci znanych z polskich kreskówek. Parking płatny: 4 zł/godz. Ulica Księdza Stanisława Stojałowskiego 18
Mapka atrakcji
- Pokonanie całej dużej pętelki z wszystkimi atrakcjami po drodze to godzina wg mapy
- Pierwsza część wokół Rynku to tylko 20 minut
- Druga część wokół postaci z bajek to 40 minut
- Natomiast czas zwiedzania poszczególnych atrakcji wydłuża wycieczkę o kilka godzin
- MÓJ czas: 7 godzin (w tym zwiedzanie zamku, starej fabryki, muzeum kreskówek, obiad w „browarze”)
Spacer na zamek Książąt Sułkowskich z placu Bolesława Chrobrego

Plac Bolesława Chrobrego można z powodzeniem nazwać drugim Rynkiem. Kamienice wokół mają przepiękny neorenesansowy i neobarokowy wygląd. A i zamek Sułkowskich prawie styka się z placem. To typowa zabudowa „Małego Wiednia”, jak często bywa określana Bielsko Biała.

Fontanna na placu Bolesława Chrobrego: „Troje dzieci” , wieczorami bywa pięknie oświetlona a neonowy obraz na kamienicy z tyłu dodaje uroku i sprawia, że plac jest często odwiedzany przez miejscowych i turystów.

Wchodząc po szerokich stopniach na placu szybko dojdziesz do Zamku Sułowskich. Zamek góruje nad miastem, osadzony na niewielkim wzniesieniu. Jest to część Starego Miasta.

W miejscu Bielskiego zamku, w XIII w istniał drewniany gródek. Później, jak mówi legenda zamieszkiwali go zbójnicy 🙂 Przez 200 lat był siedzibą Piastów cieszyńskich. Przez wiele lat należał do rodzin szlacheckich, m.in. Schaffgotschów, aż w 1752 r przeszedł w ręce polskich magnatów: Sułkowskich. Sułkowscy mieszkali tu do 1945 r.

| CZYNNE: | |
| poniedziałek | NIECZYNNE |
| wtorek | 9.00 – 15.00 |
| środa | 9.00 – 16.00 |
| czwartek | 11.00 – 18.00 |
| piątek | 9.00 – 16.00 |
| sobota | 9.00 – 15.00 |
| niedziela | 10.00 – 17.00 |

| CENNIK: | cała ekspozycja | ekspozycje czasowe |
| bilet normalny | 30 zł | 18 zł |
| bilet ulgowy | 18 zł | 10 zł |
W SOBOTĘ wstęp do zamku jest BEZPŁATNY ( z wyjątkiem wystaw czasowych).

Na zwiedzanie należy przeznaczyć co najmniej półtorej godziny. Warto skorzystać z przewodnika. Należy zwrócić uwagę na bogate zbiory XIX-to i XX-to wiecznego malarstwa. Do obejrzenia jest salon muzyczny, mieszczański, zielony i różowy, biblioteka oraz kaplica zamkowa.

Ciekawym rozwiązaniem stało się unowocześnienie wewnętrznego dziedzińca zamku. W 2012 r przekształcono otwartą przestrzeń w patio, zadaszone konstrukcją stalowo-szklaną.

Kolejne ciekawe rozwiązanie to udostępnienie średniowiecznych murów zamku do wglądu turystom. Wyeksponowano je w piwnicach podczas prac archeologicznych.
Rynek

Idąc od zamku starymi uliczkami można dojść do Rynku. Jest tam niezliczona ilość kafejek i restauracji, które wyglądają szczególnie pięknie o zmierzchu. Zapalają się lampy i rozpoczyna nocne życie. Na środku placu stoi pomnik Jana Nepomucena, który swego czasu miał chronić miasto przed powodziami.

Na Rynku znajdziecie również mosiężną makietę miasta, fontannę i „krzywy mostek” symbolizujący połączenie dwóch odrębnych miast: Bielska i Białej. Mostek jest zwany również mostem zakochanych. Kamienice wokół Rynku pochodzą z XVIII i XIX w i wykonano je w stylu barokowym i klasycystycznym.
Przez zaułek ulicy Schodowej do katedry św. Mikołaja

Z Rynku, kierując się w prawo, dojdziemy do „Instagramowej” uliczki o romantycznym klimacie. Można tu zobaczyć fotografujące się pary i spacerujących mieszkańców. Miejsce to nazywa się zaułkiem ulicy Schodowej i uważa się za najpiękniejsze miejsce na Starówce.

Przesmyk miedzy kamieniczkami daje cudowny widok na Beskidy. Zdecydowanie to jedno z piękniejszych miejsc.

I tak skupiając się na zabytkowej architekturze schodzimy prawie pod samą katedrę św. Mikołaja. Katedra stanęła na dobre w 1447 r, zastępując drewniany kościółek. Świątynia kilkakrotnie ulegała pożarowi. Przetrwała też dwa trzęsienia ziemi !

Wejście główne ozdobione zostało portalem z rzeźbionymi postaciami 12-u apostołów. Na cokołach stoją postacie św. Jana Nepomucena, św. Jadwigi Śląskiej i św. Mikołaja.

Ołtarz główny posiada obraz św. Mikołaja, biskupa Miry. Nastawa nad ołtarzem jest bogato zdobiona rzeźbami przedstawiającymi anioły i świętych.
| Msze św. w niedzielę i święta | 6.30 ; 8.00 ; 9.30 ; 11.00 ; 12.30 ; 18.30 ; 20.00 |
| Msze św. w tygodniu | 7.00 ; 8.00 ; 18.30 |

Jeśli zdarzy wam się trafić na mszę, warto zaczekać kilka minut PO nabożeństwie. Organista zwykle daje niewielki koncert i jest to niezwykłe doświadczenie. Organy mają 3500 piszczałek i ważą przy tym 20 ton. Jest to jeden z największych instrumentów w regionie.
Obiad w restauracji Browar Miejski

Idąc od katedry ulicą Kościelną a potem Cieszyńską znajdziecie restaurację Browar Miejski. Dokładny adres: Piwowarska 2. W restauracji zjesz typowe śląskie jedzenie. Rolada śląska rozpływała się w ustach a piwo ważone na miejscu dopełniało smaku.

Oryginalny wystrój na pewno zrobi na was wrażenie. Są tu miedziane konwie i bar żywcem wydarty z warzelni. A wszystkie rury, metalowe dodatki i ciężkie drewniane ławy i stoły zrobią niepowtarzalne wrażenie. Do jedzenia zamówicie Roladę Śląską, Schabowego Piwosza lub Żeberko Piwowara 🙂 Ceny głównych dań od 50 do 130 zł.
Centrum Bajki i Animacji OKO

Podążając główną ulicą Cieszyńską do ronda, w kilka minut dostaniecie się do Studia Filmów Rysunkowych przy ulicy Cieszyńskiej 24. Znajduje się tu Centrum Bajki i Animacji OKO. To nowoczesny budynek i nie można go przeoczyć. W pobliżu jest również Kino Kreska z bajkami tworzonymi w studio.

Jak wiadomo Bielsko Biała to stolica polskiej kreskówki. Starsze pokolenie kojarzy ją głównie z bajkami swojego dzieciństwa, które rozpoznają też młodsi. Właściwie wychowało się na nich kilka pokoleń. Centrum Animacji stworzono, by pokazać najmłodszym ( i najstarszym) jak powstaje kreskówka.
| CZYNNE: | |
| wtorek – piątek | 9.00 – 16.00 |
| sobota – niedziela | 10.00 – 18.00 |

Centrum wymaga naszej aktywności i wymusza działanie. Tu można stworzyć swój własny film rysunkowy. Wybierasz postacie, głos, tło, tekst. Montujesz wszystko, razem z napisami. Na końcu możesz zobaczyć swoje dzieło na ekranie.
| BILET: | |
| normalny | 36 zł |
| ulgowy | 32 zł |

Nauka przez zabawę zainteresuje i starszych. Zobaczysz pierwowzór Reksia, obejrzysz Bolka i Lolka i poznasz animatorów, ilustratorów i wszystkich zaangażowanych w tworzenie filmów rysunkowych.
I tu właściwie można zakończyć zwiedzanie pierwszej części Bielska Białej. Jeśli macie jeszcze czas i jesteście zauroczeni bajkami, to zapraszam do drugiej części miasta, czyli Białej na poszukiwanie bohaterów kreskówek. Przechodzimy na drugą stronę głównej ulicy Bielska: Partyzantów.
Muzeum Stara Fabryka

Najpierw muszę was ostrzec, że z daleka nie widać wejścia do muzeum. Są tam obdrapane mury starego budynku i tyle widać. Dopiero, gdy podeszłam bliżej, odkryłam nowoczesne wejście do budynku.

Muzeum Stara Fabryka znajduje się w budynkach fabryki sukna i towarów wełnianych. Dawniej było to po prostu Muzeum Techniki Włókienniczej.

Po remoncie ekspozycja stała na parterze została przygotowana tematycznie: Od włókiennictwa do małego fiata i przemysłu Bielska-Białej w XIX i XX wieku.

Znajduje się tu unikatowa kolekcja maszyn i urządzeń włókienniczych. Głównie służyły do produkcji wełnianych tkanin zgrzebnych. Są tu maszyny do produkcji kapeluszy: zgrzeblarka stożkowa, filcerka mimośrodowa, dwa folusze, wytłaczarka główek, rozciągarka rond i kapeliniarka z różnych wytwórni europejskich z XX wieku.

| CZYNNE: | |
| poniedziałek | NIECZYNNE |
| wtorek | 9.00 – 15.00 |
| środa | 9.00 – 16.00 |
| czwartek | 11.00 – 18.00 |
| piątek | 9.00 – 16.00 |
| sobota | 9.00 – 15.00 |
| niedziela | 10.00 – 17.00 |
| CENNIK: | cała ekspozycja | ekspozycja czasowa |
| normalny | 22 zł | 15 zł |
| ulgowy | 16 zł | 10 zł |
Spacer od Teatru Polskiego do pomnika Pampaliniego

Od Starej Fabryki do Teatru Polskiego jest 200 metrów, które można pokonać wzdłuż głównej ulicy Zamkowej lub klucząc między zabytkowymi kamienicami. Na prawo mamy skwer z fontanną i ławeczką urokliwego Amorka.

Na wprost fontanny widać mury obronne i górujący na wzgórzu Zamek Sułowskich.

Pampalini to kreskówka z 1975 r, wyprodukowana w Studio Filmów Rysunkowych (Bielsko-Biała). Pomnik Pampaliniego znajdziecie na skwerku, przy ulicy Bohaterów Warszawy.
Spacer obok Ratusza do pomnika Don Pedro i innych bajkowych bohaterów

Aby dojść do innych bohaterów bajek musimy przejść obok przepięknego Ratusza. Jest to neorenesansowy, zabytkowy budynek, powstały w 1895–1897. Gmach był siedzibą Komunalnej Kasy Oszczędności i Magistratu Białej.

Przy Plac Wojska Polskiego stoją kolejni bohaterowie kreskówki: Porwanie Baltazara Gąbki. Tak więc stoi tam tajemniczy Don Pedro z Krainy Deszczowców. Bajka powstała w 1965 r.

Na wprost Don Pedra zobaczymy Smoka Wawelskiego, Bartolini Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka. Rzeźby z brązu wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertni.
Plac Wojska Polskiego, fontanny i kamienica „Pod Żabami”

Plac Wojska Polskiego to plac w śródmieściu Bielska-Białej. Został wytyczony w 1723 r i stał się Rynkiem miasta Biała, czyli w zasadzie to kolejny rynek w mieście 🙂 Wokół placu znajduje się zabudowa od połowy XIX wieku po budynki secesyjne. W centrum placu rzucają się w oczy ŻABY. I właśnie z tymi żabami wiąże się ciekawa historia.

Na wprost najpiękniejszej secesyjnej kamienicy „Pod Żabami” stoi kościół. I teraz pytanie co ma wspólnego kościół z żabami i kamienicą!

Legenda mówi, że między pastorem z kościoła ewangelicko-aubsburskiego a właścicielem winiarni w kamienicy istniał wieloletni konflikt. Tak czy inaczej, właściciel polecił zrobić portal z żabami ubranymi we fraki. Jedna gra na mandolinie, zaś druga trzyma w jednej ręce fajkę, a w drugiej kieliszek, opierając się na beczce. Obie mają wzrok zwrócony w stronę kościoła, co musiało pastora doprowadzać do szewskiej pasji!

Kamienica jest piękna, szczególnie po remoncie z 2020 r. Jest jedną z najpiękniejszych w Bielska Białej.
Pomnik Bolka i Lolka i spacer brzegiem rzeki Białej do skwerku z Reksiem

Idziemy wzdłuż rzeki Białej w stronę galerii Sfera. Stąd jest kilka kroków do uliczki rozdzielającej budynek na dwie części.

Tutaj na placu jest kolejny pomnik z brązu, przedstawiający Bolka i Lolka przy globusie. Akurat tej kreskówki nie trzeba nikomu tłumaczyć. Pomnik Bolka i Lolka znajduje się na ulicy Mostowej, między dwoma budynkami galerii Sfera. Z bohaterami tej kreskówki nakręcono 180 krótkich filmów i dwa filmy pełnometrażowe.

Wracamy tą samą drogą do skwerku przy ulicy 11-go listopada. Jest tu kolejna rzeźba bohatera kreskówki: Reksia. Reksiu stoi przy fontannie oznaczonej w mapach Google jako „Fontanna Reksia”.

Na skwerku Reksia stoi ławeczka z Lechosławem Marszałkiem, twórcą Reksia.

Przy „skwerku Reksia”, jest most nad rzeką Białą, oddzielający Bielsko od Białej. I to jest dobry moment, by wspomnieć, że Bielsko Biała powstała z połączenia dwóch miejscowości: Bielska i Białej.

Bielsko powstało już w średniowieczu a Biała ma „zaledwie” trzysta lat. Połączenie Bielska i Białej nastąpiło w 1951 r.

Na rogu, przy ulicy 11-go listopada, obok sklepu odzieżowego Marco, znajduje się wspaniale zaopatrzony sklep z pamiątkami: Bielska Manufaktura Prezentów. Sklep nie jest oznaczony na mapach Google. Traficie tu szukając sklepu: „Marco”. Dostaniecie tu oranżadę z Bolkiem i Lolkiem, magnesy i inne bajkowe gadżety. I tutaj można zakończyć drugą część wycieczki.
Kolej Linowa na Szyndzielnię

Kolejna wycieczka z Bielska Białej, która może stanowić rodzinny, niedzielny spacer, to wjazd koleją gondolową na Szyndzielnię. Parking pod Szyndzielnią znajduje się przy ulicy Karbowej 15 i kosztuje: 20 zł/doba. Dojście do Dolnej Stacji Kolei Linowej zajmuje 30 minut na nogach. Obok parkingu jest przystanek, gdzie można poczekać na autobus. Bilet normalny kosztuje 5 zł a ulgowy: 2,50 zł. Biletomaty w autobusie.

Kolej na Szyndzielnię jedzie na górę około 10 minut.
| BILETY: | w jedną stronę | góra – dół |
| normalny | 34 zł | 44 zł |
| ulgowy | 28 zł | 34 zł |
| wieża | 8 zł | 8 zł |

Wieża widokowa na Szyndzielni ma 18 m. Aby tam wejść trzeba pokonać 120 stopni. Z platformy widać Beskid Mały, Śląski, Żywiecki i Bielsko Białą. Wieża widokowa zalicza się do do Wież widokowych gór i pogórzy i jest oznaczona symbolem „K-4 Szyndzielnia„.

Schronisko PTTK na Szyndzielni znajduje się 10 minut od górnej stacji kolejki linowej. W schronisku można zjeść dobry obiad. Jest możliwość leżakowania przy ładnej pogodzie i podziwiania widoków na dworze.
Witaj !
Jeśli moje wpisy są dla ciebie pomocne wpłać piątaka na zrzutkę. Niestety prowadzenie bloga nie jest bezpłatne. Nie jest też tanie. Będzie mi bardzo miło jeśli zechcesz wspomóc rozwój bloga.
Nie musisz pokrywać kosztów transakcji. Po prostu nie zaznaczaj rubryki. Pod spodem ukaże się malutki napis: Nie dziękuje. Kliknij i gotowe (: (;



